Psi jsou podle vědců velmi chytří, ale nikoliv milosrdní

Společné dějiny lidí a psů už mají přes 15 000 let a není náhodou, že člověk se stal člověkem právě v době, kdy si domestikoval psa. Vědci už se dlouho pokoušejí změřit, jak moc jsou psi inteligentní.

Majitelé psů schopnosti svých miláčků rádi přeceňují, skeptičtí vědci zase až donedávna neměli dostatečné možnosti, jak psí inteligenci měřit. Teprve v poslední době se začíná ukazovat, jaké jsou hranice psí inteligence.

Tomuto tématu se věnuje čím dál více specializovaných vědeckých pracovišť, kde se podařilo v posledních letech objevit mnoho nového. Psalo o něm naposledy speciální číslo odborného časopisu Current Directions in Psychological Science. Vědci shrnuli, co všechno již o psích schopnostech víme.

Psi umí počítat

Při jednom z experimentů ukazovali výzkumníci psům dvě desky s různými geometrickými tvary. Zvířata měla určit, na které z nich je objektů více – psi v tom dokázali uspět velice dobře. A to dokonce i tehdy, pokud bylo předmětů poměrně hodně, ani to jim nezabránilo, aby spolehlivě odhadovali větší nebo menší množství.

Psi ignorují lépe než tříleté děti

Studie vědců univerzity Yale testovala, jak jsou psi schopní ignorovat špatné instrukce. V experimentu předložili vědci psům a dětem krabici, která se otevírala stisknutím páčky – uvnitř pak byla odměna. Když ale mechanismus pokazili, psi se velmi rychle naučili ignorovat mechanismus a normálně otevírali víko od bedničky. Zato děti ve věku tří až čtyř let neustále poslouchaly a nesmyslně mačkaly páčku. Psi zkrátka byli schopni takto staré děti bez problémů porážet.

Psi mají velký mozek, na člověka však nestačí

Člověk je velmi výjimečný tvor. Orgán, jímž se od ostatních zástupců pozemského života liší, je mozek. U člověka tvoří jednu padesátinu těla. Pro srovnání – u koní je poměr mozku k tělu jen 1:600, u lvů 1:550. Oproti tomu jsou psi géniové, mozek tvoří jednu stopětadvacetinu jejich těla. Zajímavé je, že tento poměr je stejný u všech psích plemen – od čivavy až po dogu. Tento údaj ale současně ukazuje, že psí inteligence je s tou lidskou nesrovnatelná, kapacita psích mozků na to prostě nestačí.

Psí a lidský mozek pracují podobně

Až doposud měli neurovědci problém studovat, jak fungují mozky psů. Hlavní příčinou byl prostý fakt, že udržet psa v klidu ve skeneru magnetické resonance, jenž se na sledování využívá, je prakticky nemožné. Všechno změnil tříletý pitbull jménem Ninja, kterého mají v laboratořích na Emory University v Atlantě. Podstoupil speciální výcvik, díky němuž vydrží ve skeneru bez pohybu a přitom bdělý a neomezený zklidňujícími léky. Vědci na něm studují především část mozku nazvanou striatum neboli žíhané jádro. V této hluboké oblasti šedé hmoty uvnitř koncového mozku se odehrávají klíčové mentální procesy psího duševního života. Ukazuje se, že základní procesy spojené s odměňováním a očekáváním jsou u psů velmi podobné jako u lidí.

Psi asi nejsou záchranáři od přírody

Existuje spousta historek o tom, jak psi zachránili svým pánům život. Většina vědeckých experimentů, které se pokusily výsledky takových situací opakovat, však selhala. Například u pokusů, kdy majitel psa předstíral srdeční záchvat, mohla zvířata štěkat o pomoc, protože poblíž se nacházeli další lidé. Přestože měl tento experiment desítky opakování s různými obměnami, psi ani jednou lidskou pomoc nevyhledali.

Případy, v nichž figurují psi-záchranáři, se sice asi stávají, ale je jich extrémně málo, navíc zřejmě především u zvířat, která podstoupila speciální výcvik. O situacích, kdy pes pomůže, se ale mnohem více píše – když neudělá nic (což nastane v drtivé většině takových případů), nikoho to nezaujme.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 14 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 17 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 18 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...