Prototyp kosmické lodi Starship byl při tlakové zkoušce vážně poškozen

Prototyp lodě Starship, se kterou chce americká soukromá společnost SpaceX kolonizovat Mars, byl při tlakové zkoušce tento týden poškozen. Zakladatel SpaceX Elon Musk uvedl, že prasknutí nádrže nebylo neočekávané, protože se testovalo maximální natlakování systémů. Musk současně ohlásil, že prototyp označovaný Mk1 vyřadí a k letovým zkouškám použije ověřovací aparát s označením Mk3.

Zkouška se konala ve středu na kosmodromu Boca Chica na jihu Texasu u hranic s Mexikem. Na zveřejněných záběrech je patrné, jak odletí víko nádrže. Předpokládalo se, že SpaceX během několika týdnů přikročí s Mk1 k letovým testům, což se ale nakonec nestane – prototyp už není schopný letu a oprava nedává smysl.

„(Mk1) měl význam výrobního průkopníka, ale letový design je už odlišný,“ napsal Musk na Twitteru s tím, že veškerý vývoj se teď soustředí na Mk3. Prototyp bude létat do výšky 20 kilometrů, ačkoli stejně jako Mk1 bude schopen překročit hranici vesmíru. Podle dalších informací je už na Floridě připravený i materiál pro stavbu další rakety – Starship Mk 4.

Selhání, nebo test?

Musk ke středeční zkoušce uvedl, že cílem bylo natlakovat systémy prototypu na maximum, konkrétní hodnoty ale neuvedl.

Na diskusních webech, které se věnují kosmonautice, uživatelé debatují o tom, že systém byl zatížen až několikanásobkem provozního tlaku. Zda takovéto překročení provozních hodnot bylo cílené, tedy nebylo jasné až do čtvrtečního večera, kdy společnost SpaceX vydala tiskové prohlášení, kde uvedla: „Úkolem dnešního testu bylo natlakování systémů na maximum, takže výsledek nebyl úplně nečekaný. Nikdo se nezranil a nezpůsobí to velké zdržení.“

Prototypy Mk1 a Mk3 nahradily testovací kus jménem Starhopper (Hvězdný skokan). Ten byl letos v srpnu vyřazen po úspěšné sérii raných letových zkoušek.

Loď Starship, která bude podle SpaceX schopná transportovat až sto lidí, je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému. První stupeň společnost pojmenovala Super Heavy, protože bude velmi těžký s 35 motory Raptor. Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupni. S prvními operačními lety Starshipu počítá SpaceX v roce 2021.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
3. 4. 2025

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
3. 4. 2025

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
3. 4. 2025
Načítání...