Objevený dinosaurus dostal jméno po severském bohu falše

1 minuta
Horizont ČT24 | Horizont ČT24 | 620
Zdroj: ČT24

Paleontologové objevili dinosaura s podivným vzhledem. Příbuzný mnohem slavnějšího triceratopse dostal jméno po severském bohu lsti a falše Lokim. Žil v západní polovině Severní Ameriky před více než 78 miliony let, tedy v době, kdy tento světadíl nebyl jednolitou pevninou, ale tvořilo ho několik ostrovů.

Lokiceratops rangiformis. Pozoruhodný tvor dostal jméno po Lokim podle rohů, které podle autorů připomínají ty na bohově helmě. Ke stejnému rysu odkazuje i jeho jméno druhové, které odkazuje na soby karibu. Rohy sice mohou působit jako děsivé zbraně, ale vědci se domnívají, že byly spíše ozdobou, která sloužila k lákání samic při páření – v podstatě tedy plnily podobnou roli jako paví ocas. Jeho fosilii vědci našli na severu americké Montany.

Čtyři druhy rohatých dinosaurů z Montany
Zdroj: Evolutionsmuseet, Knuthenborg/ Fabrizio Lavezzi

Dinosaurus patřil mezi takzvané ceratopsidy. Tato skupina plazů se na Zemi poprvé objevila asi před 92 miliony lety. Evolučně se vydala cestou, která se ukázala jako velmi úspěšná: podařilo se jí na planetě přežít spoustu změn a existovala až do konce „vlády dinosaurů“ před 66 miliony lety. Pro srovnání: Homo sapiens po Zemi chodí teprve tři sta tisíc let.

Lokiceratops patřil mezi největší zástupce své skupiny: na délku měřil asi 6,7 metru a vážil kolem pěti tun. „Tento nový dinosaurus posouvá hranice bizarních rohů ceratopsidů. Má totiž ty vůbec největší rohy, jaké kdy byly u této skupiny pozorovány,“ uvedl spoluautor článku Joseph Sertich, paleontolog ze Smithsonian Tropical Research Institute a Colorado State University.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
včera v 13:33

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00
Načítání...