Nejlepší fotografie vesmíru za rok 2016: mezi vítězi prestižní soutěže je i Čech

Královská observatoř v Greenwichi vyhlásila vítěze několika cen o nejlepší astronomické fotografie roku.

Celkovým vítězem se stal čínský fotograf Yu Jun. Jeho snímek porazil tisíce amatérských i profesionálních fotografů z celého světa - dostal za to cenu Insight Astronomy Photographer of the Year 2016 a s ní odměnu 10 000 liber:

Bailyho perly
Zdroj: INSIGHT ASTRONOMY PHOTOGRAPHER OF THE YEAR/Yu Jun (

Jeho snímek nemusí připadat amatérské veřejnosti jako nejdokonalejší, ale ukazuje vynikajícím způsobem zajímavý vesmírný úkaz nazývaný Bailyho perly. Bailyho perly jsou optický úkaz pozorovatelný těsně před začátkem úplného zatmění Slunce a po jeho skončení nebo při prstencovém zatmění. Vznikají přechodem slunečních paprsků přes nerovnoměrný okraj Měsíce a projevuje se jako obloukový řetězec zářivých perel.

Britský astronom Marek Kukula, který je v porotě soutěže, k vítězi prohlásil: „Je to tak vizuálně působivá fotografie, s ohnivými perlami perfektně umístěnými kolem temného kruhu zatmění. Ještě působivější je, když si uvědomíte, co ukazuje - průběh slunečního zatmění v jediném snímku. Tento skvělý úspěch opět posouvá hranice toho, co moderní astrofotografie dokáže.“

Podívejte se na ostatní fotografie, které se umístily na nejvyšších místech:

Na druhém místě v kategorii Hvězdy a mlhoviny se umístil český fotograf Pavel Pech se snímkem Molekulární oblak Perseus. Jeho další fotografie si můžete prohlédnout na jeho blogu.

Soutěž Insight Astronomy Photographer of the Year se letos koná již po osmé. Pořádá ji Královská observatoř v Greenwichi. Letos se do ní přihlásilo 4500 smímků z 80 zemí celého světa. Informace o příštím ročníku najdete již nyní zde:  www.rmg.co.uk/astrophoto.