Můžete podávat sýr ohlodaný krysou, radí newyorským podnikatelům AI. Město ji odmítá vyřadit z provozu

Vedení města New York odmítá vyřadit z provozu svůj chatbot podporovaný umělou inteligencí (AI) poté, co se ukázalo, že uživatelům poskytuje nepravdivé informace o právních předpisech. Informovala o tom agentura AP, podle níž oficiální asistent pro podnikatele v některých případech nabádá k porušování zákonů.

Spuštění chatovacího programu oznámil newyorský starosta Eric Adams loni v říjnu jako součást plánu, jak využít AI na zlepšení práce úřadů v nejlidnatějším městě Spojených států. Chatbot prezentoval jako nástroj, který bude v automaticky generovaných odpovědích Newyorčanům poskytovat veškeré potřebné informace pro založení a provozování podniku v souladu s místními předpisy.

Nástroj uživatele upozorňuje, že může vytvářet nepřesná či škodlivá sdělení, což se podle médií také děje. Jako první na nepřesnosti upozornil minulý týden web The Markup specializující se na zpravodajství ze světa technologií, přičemž uvádí několik příkladů.

Diskriminujte zákazníky, radí chatbot

Chatbot například tvrdil, že pronajímatelé nemovitostí mohou odmítnout zájemce o pronájem, kteří pobírají jisté typy sociálních dávek, jakkoli newyorské zákony zakazují diskriminaci nájemníků na základě zdrojů příjmu. Na otázku, zda je povolené odebírat zaměstnancům část spropitného, zase program nepravdivě odpověděl, že ano.

Další příklady přidává AP, podle níž virtuální asistent přišel s nepravdivým tvrzením, že zákony umožňují zaměstnavatelům propouštět pracovníky, kteří si stěžují na sexuální obtěžování nebo nenahlásí těhotenství. Některé odpovědi hraničily s absurditou – jako třeba ta, že podnik může naservírovat zákazníkům sýr ohlodaný krysou, napsala AP.

AI funguje dál, lidé ji jen nemají brát vážně

Starosta Adams se k situaci vyjádřil v úterý, přičemž hájil rozhodnutí ponechat program v provozu. Uznal, že algoritmicky generované odpovědi byly „v některých oblastech nesprávné“, odhalování chyb za chodu však prezentoval jako běžnou součást procesu. Správci příslušného webu nicméně zesílili varování, že odpovědi předkládané AI nepředstavují právní poradenství.

Akademička Julia Stoyanovichová, která vede středisko pro odpovědnou AI při Newyorské univerzitě, označila postup úřadů za nezodpovědný. „Vypouští software, který není prověřený, bez patřičného dozoru,“ řekla AP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
16. 4. 2025

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
16. 4. 2025

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
16. 4. 2025

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025
Načítání...