Slavné pískovcové skály Brimham Rocks by turisté našli v anglickém Yorkshiru; asi deset metrů vysoká skalní formace vznikala přes 320 milionů let a ročně ji navštívily desetitisíce lidí. Skupině mladíků trvalo jen několik sekund, než vzácný přírodní útvar zničili.
Mladíci zničili geologickou památku starou 320 milionů let. Slavné Brimhamské skály
Místní vyšetřovatelé označili jednání vandalů za zcela nesmyslné a idiotské. Skupina mladých lidí horní kámen shodila zřejmě před dvěma týdny, tehdy je přitom zahlédla skupina turistů. Podle expertů je geologická památka poškozená neopravitelně a navždy.
Proč to vandalové udělali? Helen Clarková z organizace National Trust, která se zabývá ochranou památek a přírody v Anglii, vysvětlení nemá: „Možná to mohla být pro někoho zábava. Je to ale zcela zbytečné a marné.“
Pískovcová památka, která slouží tisíce let jako výrazný orientační bod v krajině, byla poškozená již vícekrát, ale vždy jen mírně. Turisté do měkkého kamene nejčastěji vyrývali svá jména, případně hesla o lásce a obdobné vzkazy.
Hrozí zákaz přístupu
Tyto kameny sice vznikly miliony let předtím, než po Zemi kráčeli první dinosauři, turistický ruch ale vydržely necelé jedno století. A místní policie varuje, že to může být ještě horší. Poškozen je sice jen jeden z více skalních útvarů, ale podle policie může představovat poškozená přírodní památka nebezpečí i pro ostatní návštěvníky – je tedy možné, že k ní bude přístup úplně zakázán.
Pětice mladých lidí, kteří s největší pravděpodobností za poškozením památky stojí, zatím nebyla zadržena; policie ani nemá (kromě několika popisů) žádné poznatky o tom, co byli tito lidé zač. V současné době tedy prosí občany o pomoc v pátrání.