Americký miliardář Jared Isaacman ve čtvrtek jako první neprofesionální astronaut v historii vystoupil do volného vesmíru. Kosmická loď Crew Dragon od společnosti SpaceX v tu chvíli letěla rychlostí přes 25 tisíc kilometrů za hodinu ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí. Následně Isaacmana v prostoru mimo loď vystřídala specialistka SpaceX Sarah Gillisová, načež se oba astronauti bezpečně vrátili do lodi.
Mise Polaris Dawn uspěla. Do volného kosmu vystoupil první neprofesionální astronaut
Riskantní operace, kterou SpaceX přenášela živě včetně záběrů z modulu, oficiálně začala přípravou skafandrů čtyř členů posádky ve 12:12 SELČ. Poklop vesmírné lodi se za bouřlivého potlesku z řídicího střediska na Zemi poprvé otevřel zhruba o 38 minut později.
Jednačtyřicetiletý Isaacman následně prolezl úzkým otvorem lodi, ke které ho poutalo 3,5 metru dlouhé lano. Plavidlo ale plně neopustil. Zatímco prováděl řadu jednoduchých testů mobility, přidržoval se ho alespoň jednou rukou nebo nohou. Usnadnila mu to speciální konstrukce připomínající zábradlí, pojmenovaná Skywalker. Po několika minutách ho vystřídala třicetiletá technička Gillisová.
„Doma nás čeká ještě hodně práce, ale odsud Země rozhodně vypadá jako dokonalý svět,“ prohlásil Isaacman, zatímco se jeho loď vysokou rychlostí řítila nad naší planetou.
Výstupy do volného prostoru podle plánu trvaly jen asi 30 minut, ale procedury přípravné a k bezpečnému dokončení trvají asi dvě hodiny. Cílem bylo mimo jiné otestovat nové skafandry SpaceX a práci se speciálně upraveným modulem.
Z vakua do vakua
Crew Dragon nemá přetlakovou komoru, historickému výstupu proto předcházelo odtlakování celé kabiny lodi. Vesmírné vzduchoprázdno proto zažili všichni čtyři členové posádky. Na palubě jsou kromě Gillisové a Isaacmana ještě Scott Poteet, pilot s dvacetiletou zkušeností u amerického letectva, a Anna Menonová, specialistka SpaceX.
Mise Polaris Dawn po odkladech kvůli špatnému počasí odstartovala v úterý dopoledne z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Od té doby dosáhla vzdálenosti až 1400 kilometrů od Země, což je nejdelší cesta, kterou jakákoliv posádka podnikla za poslední více než půlstoletí. Dále se od Země naposledy vypravili astronauti amerického programu Apollo v roce 1972.
Vesmírná loď pak začala klesat, načež se pro čtvrteční výstup ustálila ve výšce přes 700 kilometrů. Komerční výstup do vesmíru byl přitom hlavní náplní šestidenního letu.
Risk a zisk
Agentura Reuters tuto operaci označila za zatím nejriskantnější misi SpaceX, která se snaží posouvat hranice komerčních vesmírných letů. Firma amerického podnikatele Elona Muska momentálně pravidelně v rámci smlouvy s americkými úřady dopravuje astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a vyvíjí obří dopravní systém Starship pro plánovanou pilotovanou misi na Měsíc a později i první let na Mars.
Isaacman, pilot a zakladatel společnosti Shift4 zabývající se elektronickými platbami, misi Polaris Dawn zčásti financuje. Do vesmíru se podíval už v roce 2021. Tehdejší mise zvaná Inspiration4, rovněž pod hlavičkou SpaceX, se stala první výpravou do kosmu bez účasti profesionálního astronauta.