Let kosmické lodi Starship opět skončil barvitým neúspěchem

3 minuty
Horizont ČT24: Varování kvůli troskám lodě SpaceX
Zdroj: ČT24

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska podnikla ve čtvrtek osmý zkušební let své kosmické lodi Starship, který ale skončil stejně neúspěšně jako předchozí lednový. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu Boca Chica na jihu Texasu poblíž hranic s Mexikem. Ale po několika minutách společnost oznámila, že ztratila kontakt s druhým stupněm, vesmírnou lodí.

„Ztratili jsme kontakt s lodí. Bohužel, totéž se stalo i minule, takže teď máme trochu praxe,“ řekl mluvčí SpaceX Dan Huot podle tiskových agentur.

Neúspěšný let vedl k odklánění letů od ostrovů Turks a Caicos v Karibiku. Federální úřad pro letectví načas přerušil provoz na čtyřech letištích na Floridě: v Miami, Fort Lauderdale, Orlandu a Palm Beach, uvedla agentura Reuters.

K předchozímu sedmému letu Starship odstartoval v polovině ledna. Asi osm minut po startu ale společnost ztratila kontakt s kosmickou lodí, která vybuchla a její trosky pršely na karibské ostrovy Turks a Caicos, vzdálené asi 2500 kilometrů od místa startu. Škody byly minimální, připomněla agentura AFP. Tehdy měla loď na palubě deset maket simulujících satelity Starlink. Nyní měla vynést čtyři podobné makety.

Nosná raketa Super Heavy se po oddělení od vesmírné lodi vrátila na startovací rampu. Velmi složitý manévr, který společnost potřetí úspěšně zvládla, vyvolal potlesk a výkřiky radosti. „Páni, toto nás nikdy neomrzí,“ zvolala Kate Ticeová ze SpaceX. Pak ale přišla zpráva o ztrátě spojení s vesmírnou lodí, vylíčila AFP.

Připomněla, že Elon Musk si klade za cíl, aby Starship byla opakovatelně použitelná, což by výrazně snížilo náklady a požadavky na zdroje. Tentokráte loď skončila v Indickém oceánu, stejně jako při předchozím testu. SpaceX vyvíjí své rakety velkou rychlostí a spoléhá se na několik startů prototypů, aby rychle napravila problémy, ačkoliv to znamená zvýšení počtu selhání. Tato filozofie sice přináší úspěch, ale také budí kritiku.

Problémy Starshipu

Při šestém testovacím letu v listopadu sice loď provedla požadovaný let, ale nosná raketa Super Heavy se neplánovaně zřítila do oceánu. Jediný zcela úspěšný test se tak uskutečnil v říjnu, kdy se nosná raketa vrátila na odpalovací rampu a kosmická loď uskutečnila naplánovaný let.

Všechny dosavadní testovací lety byly bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo v budoucnu unést až sto lidí nebo velké množství nákladu a vybavení.

Úspěch systému je klíčový i pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který si Starship vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci v rámci programu Artemis. NASA plánuje, že by se na oběžnici Země mohli lidé vrátit již v příštím roce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 7 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 8 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 10 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 11 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 13 hhodinami

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
před 14 hhodinami

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
včera v 10:00

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...