Lenochod vrací úder. Videopast natočila nezvyklý souboj v pralese

Vědci natočili pomocí ukryté kamery v jihoamerickém pralese souboj, v němž odrážel útoky predátora tvor, který měl útok podle všech předpokladů jasně prohrát. Podle autorů studie záznam vrhá nové světlo na vztah predátor–kořist.

Lenochodi jsou pomalá a mírumilovná zvířata. Dokud není zapotřebí, aby byli rychlí a agresivní. Skvěle to demonstruje studie přírodovědců z Texaské univerzity v Austinu, která zdokumentovala chování těchto savců v jejich přirozeném prostředí. 

„Lenochod vrací úder“ – tak se jmenuje nový výzkum, který vedl Anthony Di Fiore, a vyšel v odborném žurnálu Food Webs. Vědci v něm analyzovali nezvyklou situaci, kterou zachytila videopast v ekvádorském pralese. Tu schovali u místa bohatého na minerály, kam, podobně jako k africkým napajedlům, táhnou zvířata z velké dálky, aby si doplnila zdroje živin.

1 minuta
Lenochod proti ocelotovi 1
Zdroj: University of Texas
1 minuta
Lenochod proti ocelotovi 2
Zdroj: University of Texas

Kromě těch mírumilovných se zde shromažďují také predátoři. V tomto případě kamera zachytila ocelota – menší kočkovitou šelmu, která ráda loví v okolí vody. Ocelot zde našel svou kořist v lenochodu dvouprstém.

Boj o život

„Je to mimořádně zajímavé video, protože lenochoda dvouprstého vidíme na kamerových pastech jen výjimečně, a ocelota jsme na nich zachytili dokonce jen jedenkrát,“ komentoval výsledky Di Fiore.

„Na videích vidíme, jak se ocelot pokusil lenochoda ulovit. V tom prvním je vidět, jak se predátor pokusil ulovit lenochoda zezadu, ale ten se otočil a útok oplatil. Na druhém už lenochod pomalu ustupuje, využívá přitom jako kryt padlý kmen stromu. Ocelot se ho sice pokouší následovat, ale jeho kořist udržuje odstup a drží si ho celou dobu od těla.“ 

Di Fiore sice studuje zvířata, zejména primáty, v ekvádorském pralese už téměř třicet let, ale takovou situaci viděl poprvé. „Jak lenochodi, tak oceloti jsou zvířata, která se velmi složitě studují,“ vysvětluje.

„Jsou tichá, plachá a velmi šikovně a ráda se skrývají. Tohle video nám poskytuje úžasný, krátký pohled do jejich vztahů a ukazuje zajímavý úhel vztahu predátor–kořist, který vlastně není vůbec známý,“ dodává vědec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 8 hhodinami

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
před 13 hhodinami

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...