KVÍZ: Jak slavní nobelisté utratili miliony, které získali?

Rok před svou smrtí v listopadu 1895 zveřejnil Alfred Nobel poslední vůli. Rozhodl v ní o vložení svého majetku do fondu, který bude každoročně udělovat ceny za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o světový mír. Tehdy šlo o sumu 31 milionů švédských korun, dnes se částka přeměnila na hodnotu několika miliard českých korun. Svůj podíl z ní používají nobelisté pro nejrůznější účely.

Laureáti Nobelových cen kromě medaile a diplomu dostávají také finanční prémie, letos se jedná o částku devíti milionů švédských korun, což v přepočtu představuje přibližně 22,4 milionu českých korun. 

Zatímco někteří ocenění vědci se v minulosti rozhodli svou výhru použít na další výzkum, jiní ji například věnovali svému oblíbenému muzeu nebo si za ni pořídili bydlení. Otestujte své znalosti, za co slavní nobelisté finanční prémie utratili:  

Britský biochemik Richard Roberts, který v roce 1993 získal Nobelovu cenu za medicínu, se rozhodl věnovat peníze na stavbu, která souvisí s jeho koníčkem. Co za to nechal postavit?

  1. Plavecký bazén
  2. Kroketový trávník
  3. Tenisový kurt 

Držitel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2006 George Smoot se rozhodl věnovat peníze nadaci. Co konkrétně tato nadace podporovala?

  1. Doktorské studenty
  2. Vzdělávací projekty v zemích třetího světa
  3. Stipendia 

Komu daroval finanční prémii laureát Nobelovy ceny za fyziku v roce 1921 Albert Einstein? 

Na co použili peníze z Nobelovy ceny z roku 1903 manželé Marie a Pierre Curieovi?

Na jaký účel věnoval peníze z Nobelovy ceny za medicínu z roku 1999 Günter Blobel? 

Rainer Weiss, který se loni stal jedním z nobelistů za fyziku, se rozhodl získané peníze věnovat své univerzitě. O jakou prestižní univerzitu se jedná?

  1.  Harvardova univerzita
  2.   Massachussets Institute of Technology (MIT)
  3.   Eidgenössische Technische Hochschule (ETH) Zürich 


Jeden z laureátů Nobelovy ceny za fyziku za rok 2006 John Mather věnoval finanční prémii své nadaci. Jak zní její jméno?

Co se rozhodl koupit za peníze z Nobelovy ceny za medicínu laureát z roku 2001 Paul Nurse?

  1.  Luxusní sportovní auto
  2.  Luxusní motocykl
  3. Jachtu 

   
Laureát Nobelovy ceny za medicínu z roku 1993 Phillip Sharp si za získané peníze koupil…

  1. Novou laboratoř
  2. Sto let starý dům v historickém stylu
  3. Byt v New Yorku


Držitel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk se rozhodl většinu získaných peněz věnovat… 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 22 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
včera v 08:00

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...