Kuřáci marihuany mají podle vědců z Harvardu větší počet spermií

Muži, kteří někdy kouřili marihuanu, mají větší počet spermií v ejakulátu než ti, kteří tuto omamnou látku nikdy neužívali. Zjistili to vědci z Harvardovy univerzity. Tento závěr je samotné překvapil, neboť očekávali, že marihuana bude mít na množství spermií a plodnost neblahý vliv. Píše o tom agentura Bloomberg.

Badatelé ze školy veřejného zdraví Harvardovy univerzity zkoumali vzorky spermatu asi šesti stovek mužů, kteří s partnerkami mezi lety 2000 až 2017 docházeli na kliniku pro léčbu neplodnosti. Padesát pět procent těchto mužů v dotazníku uvedlo, že někdy kouřili marihuanu, z toho čtyřiačtyřicet procent tak činilo v minulosti a jedenáct procent se označilo za současné uživatele.

Analýzy vzorků spermatu ukázaly, že u kuřáků marihuany byla průměrná koncentrace spermií 62,7 milionu na mililitr, u nekuřáků pak 45,4 milionu na mililitr.

O vlivu marihuany víme méně, než tušíme

Autoři studie i další odborníci zároveň zdůraznili, že holdování marihuaně automaticky neznamená, že se u mužů zvýší šance na otcovství. Podle nich může být pro nečekaný výsledek výzkumu i jiné vysvětlení, související například s vlivem testosteronu, neboť muži s vyšší hladinou tohoto hormonu jsou náchylnější k rizikovému chování, včetně kouření marihuany.

„Tato překvapivá zjištění ukazují, jak málo toho víme o důsledcích užívání marihuany na reprodukční zdraví i na zdraví obecně,“ řekl vedoucí studie Jorge Chavarro. Dodal, že výsledky výzkumu jeho týmu je třeba „interpretovat opatrně“ a že zapotřebí budou další studie.

Rovněž přední britský odborník na tuto problematiku Allan Pacey agentuře Bloomberg řekl, že výsledky americké studie je třeba brát s rezervou. „Páry, které chtějí děti, by se podle mého názoru měly v každém případě marihuaně vyhnout,“ řekl Pacey.