Slavná Kukulkánova pyramida ve východním Mexiku, která bývá společně s dalšími stavbami někdejšího mayského města Chichén Itzá řazena mezi sedm novodobých divů světa, obsahuje dvě menší pyramidy. Oznámili to mexičtí archeologové, kteří stavbu přirovnali k „matrjošce“ –tradiční ruské dřevěné hračce nejčastěji v podobě panenky, která se skládá ze dvou částí a která v sobě ukrývá několik stále menších figurek.
Kukulkánova pyramida v Mexiku je jako matrjoška. Uvnitř skrývá dvě menší pyramidy
Kukulkánova pyramida, pojmenovaná podle hlavního mayského boha Kukulkána, se tyčí do výšky 30 metrů a je nejznámější stavbou v Chichén Itzá v mexickém státě Yucatán.
Archeologové již dříve uvnitř stavby objevili 20 metrů vysokou pyramidu. Nyní zjistili, že v ní je skryta ještě třetí pyramida o výšce deset metrů, napsal dnes zpravodajský server BBC News.
Nejmenší pyramida byla postavena mezi roky 550 a 800 našeho letopočtu, uvedli experti. Středně velká stavba se datuje do let 800 až 1000 našeho letopočtu a ta největší byla dokončena mezi roky 1050 a 1300.
Nález ukazuje, že pyramida zasvěcená bohu slunce a nebes Kukulkánovi byla postavena ve třech fázích. „Je jako ruská matrjoška. Pod jednou velkou je skryta další a zase další,“ řekl šéf výzkumu René Chávez Segura.
Důvody k takovémuto vrstvení staveb bývaly různé. Někdy stavitelé chtěli zabránit chátrání původní pyramidy, jindy byla nová stavba spojena s nástupem nového vedení města, uvedla Denisse Argoteová z Národního ústavu antropologie a historie.
Nejmenší pyramida byla odhalena s pomocí moderních skenovacích technik, díky nimž nedochází k narušení struktury budov.
Objev by mohl přispět k lepšímu porozumění mayské kultury v podobě, jak existovala před tím, než ji ovlivnily populace z centrální části Mexika, prohlásila Argoteová.