Japonský miliardář zrušil cestu kolem Měsíce, jíž se měl účastnit Yemi A.D.

Japonský miliardář Jusaku Maezawa zrušil misi dearMoon, která měla být první soukromě financovanou okružní cestou kolem Měsíce a v jejíž posádce vybrané z přibližně milionu uchazečů měl být také český choreograf Yemi A.D. Ten o zrušení cesty informoval ve videu na svém instagramovém profilu.

Vesmírná výprava, kterou začal miliardář plánovat v roce 2018, se podle původního plánu měla uskutečnit do konce loňského roku na palubě rakety Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska.

„Bohužel se start v roce 2023 stal nerealizovatelným a bez jasného harmonogramu v blízké budoucnosti učinil Maezawa s těžkým srdcem nevyhnutelné rozhodnutí projekt zrušit. Omlouváme se za tento výsledek všem, kteří se na tento projekt těšili a podporovali ho, vážíme si toho,“ uvádí zveřejněné oficiální prohlášení ke zrušení mise.

V prohlášení se také píše, že „Maezawa a členové posádky dearMoon budou pokračovat ve výzvách ve svých oborech“, ale nezmiňuje, zda a kdy bude tým znovu usilovat o obnovení mise. „SpaceX si budeme hluboce vážit, protože se i nadále vydává do neprobádaných oblastí, zatímco my sami se vydáme vstříc další výzvě,“ stojí v závěru.

„Mise dearMoon mi dala něco, co mi nikdo nemůže vzít. Dala mi sílu nebát se velkých snů, dala mi více odvahy jít vstříc nečekaným šancím a přivedla mi do života nové přátele,“ uvedl Yemi A.D. na Instagramu. Dodal, že bude věřit své tvorbě a umění, aby jej přivedly k dalšímu cíli, „ať už to bude další kosmické dobrodružství, nebo učení humanoidních robotů řeči těla“. Zároveň svým fanouškům vzkázal, že člověka nedefinují jeho pády, nýbrž to, jak se po nich znovu postaví na nohy.

Načítání...

Maezawa zbohatl na prodeji módy, když spustil největší japonský internetový obchod s módou Zozotown. V roce 2021 se stal prvním japonským civilistou, jenž se vydal na ISS, a mise dearMoon se plánoval účastnit spolu s osmičlennou posádkou, jejímiž členy měli kromě Yemiho A.D. být mimo jiné hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
před 46 mminutami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 20 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 23 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
včera v 10:39

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025
Načítání...