Google představil svou novou umělou inteligenci. Umí věci, které ChatGPT nezvládá

Americká internetová společnost Google představila nový model umělé inteligence (AI), který pojmenovala Gemini (Blíženci). Jeho cílem je pomoci Googlu konkurovat firmě OpenAI, která před rokem vyvinula populární chatovací systém ChatGPT a stala se technologickou jedničkou v oboru umělých inteligencí.

Model Gemini je na rozdíl od svých konkurentů odlišný tím, že dokáže reagovat na mluvené otázky, obrázky, text nebo kód současně. Uživatelé mohou například nahrát obrázek nebo video a požádat systém, aby napsal báseň o tom, co vidí. Jiné podobné platformy vznikají odděleným trénováním modelů s různými schopnostmi a jejich následným spojením.

Ukázka ve videu shrnuje některé ze schopností tohoto programu:

Google bude nový model do svých produktů nasazovat postupně, jeho méně sofistikované verze s označeními Nano a Pro již nyní začlení do svého chatovacího systému Bard a do svých telefonů Pixel 8 Pro, napsala agentura AP.

Bard by se měl podle firmy díky novému modelu stát intuitivnějším a zlepšit se při plnění úkolů, které zahrnují plánování. Největší pokroky by nicméně měly přijít až začátkem příštího roku, kdy firma využije model Gemini Ultra ke spuštění systému Bard Advanced. Podle webu The Verge je na novém modelu zajímavé také to, že je výrazně efektivnější než starší umělé inteligence, což je zásadní pro jeho komerční využití – současné AI mají totiž značnou spotřebu elektřiny a produkují velké množství emisí skleníkových plynů.

Model Gemini bude zpočátku fungovat pouze v angličtině, firma nicméně ujistila, že tato technologie časem nebude mít problém se zvládáním jiných jazyků. Model bude časem rovněž zakomponován do internetového vyhledávače Google.

Trojice umělých inteligencí

Společnost Google popisuje Gemini jako flexibilní model, který je schopen běžet na všech zařízeních od datových center Googlu až po mobilní zařízení. Aby byl takhle škálovatelný, existují tři různě velké varianty: Gemini Nano, Gemini Pro a Gemini Ultra.

Model Gemini Nano je určený pro provoz na chytrých telefonech, konkrétně na zařízení Google Pixel 8. Je určený hlavně k provádění úloh přímo v zařízení, které vyžadují efektivní zpracování umělé inteligence bez připojení k externím serverům, jako je navrhování odpovědí v rámci chatovacích aplikací nebo shrnutí textu.

Gemini Pro, který běží v datových centrech společnosti Google, je navržen tak, aby poháněl nejnovější verzi chatbota s umělou inteligencí společnosti Bard. Je schopen zajistit rychlou odezvu a porozumět složitým dotazům. 

Gemini Ultra zatím není určený pro veřejnost. Google ho popisuje jako svůj nejschopnější model, který údajně překonává „současné nejmodernější výsledky ve 30 z 32 široce používaných akademických benchmarků používaných při výzkumu a vývoji velkých jazykových modelů“. Podle Google je určen pro velmi složité úlohy a má být uvolněn po dokončení současné fáze testování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 17 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 20 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 22 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 22 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 23 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...