Astronomové zvážili Mléčnou dráhu. Má hmotnost 960 miliard Sluncí

Špičkový počítačový model použili američtí vědci, aby popsali, jak těžká je galaxie, v níž žijeme. Většinu hmotnosti tvoří záhadná temná hmota.

Mléčná dráha má hmotnost 960 miliard Sluncí, tvrdí vědci z Arizonské univerzity v Tucsonu. Zhruba 85 procent hmotnosti přitom tvoří takzvaná temná hmota, upozornil tým v čele s astronomem Ektou Patelem v odborném časopise The Astrophysical Journal.

Jak zvážit galaxii?

Astronomové galaxii „zvážili“ pomocí nové metody. Patel a jeho kolegové změřili takzvaný moment hybnosti u devíti ze zhruba 50 satelitních galaxií naší Mléčné dráhy. Hybný moment je v tomto případě součin vzdálenosti a rychlosti té které galaxie na dráze kolem Mléčné dráhy. Svá měření experti spojili s obsáhlým počítačovým modelem. Tak mohli poměrně přesně určit gravitační sílu, a tím i hmotnost naší mateřské galaxie.

Dřívější analýzy dospěly při pokusech o určení hmotnosti Mléčné dráhy k odhadům pohybujícím se v rozmezí od 700 miliard po dva biliony Sluncí.

  • Temná hmota či skrytá hmota nebo též skrytá látka je označení hypotetické formy hmoty, jejíž existence by vysvětlovala nesrovnalosti mezi některými skutečně pozorovanými a vypočítanými hodnotami z modelů.
  • O povaze chybějící hmoty existuje množství teorií, většina z nich se shoduje na faktu, že ji lze ve vesmíru pozorovat jen díky jejímu gravitačnímu vlivu na okolní objekty tvořené běžnou „svítící“ hmotou, ale neemituje elektromagnetické záření. Odtud její označení temná hmota.
Načítání...