Američané začali nečekaně šetřit vodou: spotřebují jí méně než roku 1970

Spojené státy jsou známé extrémní spotřebou vody – ale tento trend se začíná pomalu měnit. Poprvé začala spotřeba vody klesat roku 2010, nejnovější čísla ukázala, že spotřeba vody klesla v USA na úroveň z doby před 45 lety.

  • Galon je název angloamerické jednotky objemu. Z historických důvodů se pod stejným jménem používají různé objemy. Dnes v USA jeden galon odpovídá 3,785 411 784 litrům.

Spotřeba vody ve Spojených státech klesá od roku 2010, podle expertů se jedná především o důsledek efektivnějšího využívání tohoto kriticky důležitého zdroje. Vliv má také nedostatek vody v některých částech země – zejména v Kalifornii. Zpracovat takové množství dat trvá značnou dobu, aktuální čísla tedy ukazují spotřebu v roce 2015. 

Podle zprávy Americké geologické služby USGS se roku 2015 v USA spotřebovalo 322 miliard galonů vody denně, což je úplně nejnižší spotřeba za 45 let. Od roku 2010 se jedná o pokles o 9 procent, tehdy byla spotřeba 354 miliard galonů denně. Čím si tento trend vysvětlit?

„Snižování spotřeby vody nám ukazuje na cílenou snahu o efektivnější využívání kriticky důležitých zásob – je to velmi povzbudivé,“ uvedl Tim Petty, tajemník USGS. „Voda je jeden ze zdrojů, bez něhož se neobejdeme, bez něhož nemůžeme žít. Když ji využíváme rozumně, pomáhá to zajistit, aby byly pokryté potřeby lidí a současně i ekologické a environmentální nároky,“ dodal.

Žíznivé státy americké

Spotřeba vody je v USA velmi nerovnoměrná, což je vidět také na číslech z roku 2015. Více než 50 procent jí totiž spotřebovali jen ve dvanácti státech, nejvíc v Kalifornii. Samotná Kalifornie je zodpovědná za téměř 9 procent celkové spotřeby vody ve všech sledovaných kategoriích.

Na dalších místech se ve spotřebě umístil Texas a Florida. Kalifornie a Texas současně spotřebovávají nejvíce podzemní vody.

„Geologická služba poskytuje tyto pravidelné a podrobné zprávy o spotřebě vody ve všech amerických státech, aby zajistila správné informování zodpovědných osob, politiků i firem,“ komentoval výsledky ředitel USGS Jim Reily. „Tyto údaje jsou zásadní pro naše pochopení toho, jak zacházet s vodou v různých oblastech naší země.“

Vědci letos poprvé mapovali spotřebu vody ve dvou kategoriích – zavlažování a výrobu energie. Stále přitom platí, že na zavlažování v zemědělství se spotřebuje vody zdaleka nejvíce, v roce 1962 se jednalo o 62 procent celkové spotřeby.

Obnovitelně rovná se úsporněji

Velký pokles spotřeby vody (18 procent) se objevil u výroby energie. Experti to přisuzují vzniku elektráren s účinnějšími chladicími systémy a také obecně úbytku klasických elektráren na úkor obnovitelných zdrojů energie, které nejsou tolik náročné na vodu.

Také se snížilo množství vody, kterou spotřebovávají americké domácnosti – tam úbytek není tak výrazný, ale je také vidět: od 87 galonů denně v roce 2010 na 82 galonů denně v roce 2015.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 10 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 16 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 18 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...