Železná Thatcherová - 11 let na Downing Street

Londýn – Psal se 22. listopad 1990, když Margaret Thatcherová naposledy otevřela dveře na Downing Street 10 jako výkonná ruka Británie. Tentýž den po jedenácti letech ve funkci oznámila rezignaci na post ministerské předsedkyně a sídlo britských premiérů opustila o šest dní později.

„Jsme šťastni, že Británii zanecháváme v daleko, daleko lepším stavu, než když jsme přišli,“ uvedla Thatcherová při svém definitivním odchodu a potvrdila tak přesvědčení, že cesta, na níž Spojené království obrátila, byla jediná správná. Osobně však odchod nesla těžko. „Je to jako když vezmete sklo a rozbijete ho, ty kousky pak už nemůžete dát dohromady,“ popsala své pocity hned druhého dne.

Margaret Thatcherová, rozená Margaret Hilda Robertsová, pochází z Grahamu v hrabství Lincolnshire, kde se narodila 13. října 1925. Do života jí nejvíce daly vizionářské názory otce, obchodníka a laického kazatele. S matkou si prý ale už v 15 letech neměla co říci. Kariéra političky byla možná její vysněnou ambicí, přesto ale nejprve vystudovala chemii na Oxfordské univerzitě. Později dokončila také práva a v roce 1959 se stala členkou Dolní sněmovny. Mezitím se ale ještě stačila vdát za obchodníka Denise Thatchera a porodit dvojčata. Premiérského úřadu se ujala v roce 1979.

Politický pád Thatcherové koncem roku 1990 přišel rychle, byť se dal vzhledem ke kumulaci více problémů předvídat.

Zaprvé: Jeden z nejméně oblíbených předsedů vlád v dějinách

Thatcherová proslula svou příkrou hospodářskou politikou razící ostrý pravicový kurz včetně podlomení moci odborů, které do té doby ochromovaly zemi stávkami; její boj proti odborovému korporativismu vyvrcholil 11 měsíců trvající stávkou horníků proti propouštění na severu Anglie. Horníci nakonec kapitulovali, nezaměstnanost ale na počátku 80. let stoupla na tři miliony.

Počátkem 80. let proto patřila mezi nejméně oblíbené předsedy vlády v historii země a po všechna funkční období nepřesahovala její popularita 50 % - s výjimkou britské války o Falklandy, kdy se dostala na 55% podporu. Obecně se však dá říct, že domovská konzervativní strana byla po celou dobu vlády Margaret Thatcherové oblíbenější než její lídr.

Zadruhé: Daň jako poslední kapka

Z dnešního pohledu je přínos Thatcherové pro Británii zřejmý, neboť se poprala jak s vysokou inflací, tak s krachujícím veřejným sektorem odkázaným na vládní finanční injekce. Po nástupu do funkce se vrhla i na privatizaci. Mamutí firmy jako British Petroleum, British Telecom, British Airways a mnohé další poslala do soukromých rukou. Mezi Brity stoupl v té době počet akcionářů ze sedmi na 22 procent.

Jako stoupenkyně nové pravice nejvíce věřila zodpovědnosti každého jednotlivce za sebe sama. „Neexistuje nic takového jako společnost, která se postará, je naší povinností starat se sami o sebe,“ opakovala často neúprosně.

V roce 1989 ale zvedla národ ze židlí zdaněním fyzických osob a demonstrace na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejsilnější protesty probíhaly ve Skotsku, kde byla daň zkušebně zavedena v roce 1988.

Zatřetí: Potíže s Evropou

Thatcherové přitížila i její evropská politika. Přestože těsnou spolupráci mezi evropskými státy považovala za důležitou, varovala před vznikem evropského superstátu. V evropské integraci viděla hrozbu zániku britské národní identity. Negativně se stavěla i k procesu sjednocování Německa. Kvůli svým vyhraněným názorům na Evropskou unii (tehdy EHS) se ale dostávala do konfliktu s vlastní vládou i Konzervativní stranou.

Když 1. listopadu 1990 rezignoval zástupce předsedkyně vlády a její dlouholetý spolupracovník sir Geoffrey Howe, přišla o důležitého spojence. Howe přitom rezignoval právě na protest proti její evropské politice.

Kombinace těchto tří faktorů vedla torye k tomu, že o schopnostech Thatcherové vyhrát blížící se volby začali pochybovat. Mnoho konzervativců se obávalo, že jim měnová politika a daňové škrty včetně daně z hlavy u voličů ublíží. Členové vlády proto Thatcherové ve druhém kole hlasování o vůdcovství Konzervativní strany prorokovali prohru. Premiérka nakonec zvolila dobrovolný odchod, sama však celou situaci považovala za „zradu s úsměvem na tváři svých stranických kolegů“. V čele toryů stála od roku 1975. Británii řídila 11 let.

Konec…?

Po odchodu z Downing Street zůstala Thatcherová ještě dva roky členkou Dolní sněmovny, kterou vyměnila za Sněmovnu lordů v roce 1992, když získala titul baronky. I nadále pak zůstala politicky aktivní, komentovala domácí i zahraniční dění. V roce 1992 například odmítla Maastrichtskou smlouvu. Před osmi lety utrpěla baronka Thatcherová sérii menších mozkových příhod, kvůli kterým se prudce zhoršila její paměť. Veřejnost ji mohla díky televizním kamerám naposledy spatřit letos v červnu, kdy ji do Downing Street pozval na čaj nově zvolený premiér David Cameron.

  • Margaret Thatcherová
  • Downing Street č. 10 autor: ČT24, zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 18 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 37 mminutami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 54 mminutami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 2 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 6 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 16 hhodinami
Načítání...