Za znásilnění a vraždu lékařky v Kalkatě hrozí muži trest smrti

Indická policie oficiálně obžalovala muže ve sledovaném případu srpnového znásilnění a vraždy mladé lékařky v Kalkatě. Muži hrozí trest smrti, uvedl podle deníku The Guardian indický Ústřední úřad pro vyšetřování (CBI). Případ v zemi vyvolal hněv a protesty proti sexuálnímu násilí, kterému ženy v Indii čelí.

Podezřelý Saňdžaj Roj byl zatčen den poté, co bylo 9. srpna nalezeno zakrvácené tělo jednatřicetileté lékařky v místnosti nemocnice RG Kar Medical College, kde pracovala. Do místnosti si šla odpočinout po 36hodinové směně. Roj ve zdravotnickém zařízení pracoval jako dobrovolník, který měl asistovat pacientům. CBI uvádí, že muž lékařku napadl, když spala. Znásilnil ji a poté ji zavraždil. Podle CBI čin spáchal sám a nyní mu hrozí trest smrti.

CBI Roje v pondělí obžalovala na základě výslechů a záznamů z bezpečnostních kamer, které ukazují, že vstoupil do místnosti, kde lékařka odpočívala, kolem půl páté ráno. Vyšel z ní asi o třicet minut později. Tělo ženy se zakrvácenýma očima, ústy a genitáliemi objevil o několik hodin později jiný lékař. Pitva odhalila, že v důsledku útoku měla asi pětadvacet vnitřních a vnějších zranění a příčinou smrti bylo uškrcení.

Brutalita znásilnění a vraždy lékařky vyvolala vlnu zděšení v celé zemi a nejvyšší soud prohlásil, že případ otřásl svědomím národa. Rozhořčení bylo umocněno obviněním vedoucích pracovníků nemocnice ze snahy incident ututlat. Členové rodiny oběti tvrdí, že je tehdejší ředitel nemocnice nechal čekat několik hodin, než jim umožnil vidět její tělo. Nemocnice jim také zprvu tvrdila, že mladá žena spáchala sebevraždu.

Ředitel byl později zatčen na základě obvinění z manipulace s důkazy. Nemocnici podle kritiků také trvalo čtrnáct hodin, než podala oficiální hlášení na policii. Rodiče lékařky uvedli, že se policie rovněž snažila zločin zamést pod koberec a podplatit je, aby mlčeli.

Surovost vraždy a obvinění ze snahy zločin zakrýt vyvolaly masové protesty po celé zemi a dlouhou stávku lékařů v Kalkatě. Požadovali, aby vláda státu učinila více pro jejich bezpečnost v nemocnicích a zajistila spravedlnost pro oběť. Šest lékařů v Kalkatě tento týden začalo držet hladovku s požadavkem odvolání státního ministra zdravotnictví a vyvození odpovědnosti za údajnou korupci a krytí zločinu.

Případ podnítil širší diskusi o otázce bezpečnosti žen v Indii, která zůstává dlouhodobým problémem, přestože četná medializovaná znásilnění a vraždy žen vyvolaly sliby o změnách. V roce 2012 způsobil celosvětové pobouření příběh mladé ženy, která byla hromadně znásilněna a zabita v autobuse a její tělo bylo pohozeno u silnice.

Aktivisté: Nové zákony nepomáhají

Případ vedl ke změnám zákonů a slibům větší ochrany žen na veřejných prostranstvích. V roce 2019 opět vypukly po celé Indii protesty poté, co byla ve městě Hajdarábád znásilněna a zabita veterinářka a její tělo spáleno. Ve stejném roce také vyvolalo pobouření hromadně znásilnění španělské cyklistky, která projížděla státem Džhárkhand.

Podle aktivistů nové zákony a přísnější tresty příliš nepomáhají řešit příčiny sexuálního násilí v Indii a podle vládních údajů se tento problém zhoršuje. Nejnovější údaje z roku 2022 ukazují, že bylo nahlášeno téměř 450 tisíc trestných činů proti ženám, což je o čtyři procenta více než v předchozím roce. Více než sedm procent z celkového počtu se týkalo znásilnění. Vzhledem k hluboce zakořeněné kultuře stigmatizace a studu v souvislosti se znásilněním a sexuálním napadením jsou podle odborníků skutečná čísla pravděpodobně mnohem vyšší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters do sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
před 6 mminutami

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
před 39 mminutami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 42 mminutami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...