Z ruského letadla vyprostili těla všech 41 obětí. Stroj byl prakticky nový, není jasné, proč havaroval

4 minuty
Požár letadla v Moskvě
Zdroj: ČT24

41 lidí zemřelo při nedělním nouzovém přistání letadla na moskevském letišti Šeremeťjevo. Na palubě bylo 78 pasažérů. Stroj letící do Murmanska se krátce po startu pokusil o nouzové přistání, při němž vzplály motory a shořela celá zadní část letadla. O příčině havárie se zatím spekuluje. Jednou z verzí je úder blesku.

Do nemocnice bylo převezeno šest lidí, z toho tři členové posádky. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michal Bucháček řekl, že podle aktuálních informací velvyslanectví v Moskvě nejsou mezi mrtvými čeští občané. Většina obětí podle moskevského rozhlasu pochází ze severské Murmanské oblasti, kde byl vyhlášen třídenní smutek. Americké velvyslanectví v Moskvě dále potvrdilo, že na palubě zahynul i občan USA.

Stroj Suchoj Superjet 100 ruské společnosti Aeroflot vzlétl v neděli ze Šeremeťjeva v 17:50 moskevského času (16:50 SELČ) a chystal se do Murmansku. Podle zdroje agentury Interfax vyslalo letadlo po startu signál nouze a zahájilo nouzové přistání.

Podle předběžné informace ruských vyšetřovatelů stroj při nouzovém přistání čtyřikrát udeřil o ranvej a část podvozku se odlomila. Úlomky zasáhly levou palivovou nádrž, která vzplála. Oheň okamžitě přeskočil na motory a zadní část trupu.

„Hlavní verzí je to, že bylo letadlo zasaženo bleskem, přestala fungovat elektroinstalace a dorozumívání s věží v době, kdy se letoun nacházel ve výšce dvou kilometrů,“ uvedl v pondělí dopoledne zpravodaj ČT v Moskvě Miroslav Karas.

 Vyloučeno prý není ani selhání techniky nebo „nedostatečná kvalifikace pilotů, dispečerů nebo technického personálu“. Vyšetřovatelé podle webu deníku Kommersant také zkoumají verzi, zda se chyby nedopustila posádka, která uskutečnila příliš prudké přistání.

„Je možné, že posádka uspěchala rozhodnutí (vrátit se zpět na Šeremeťjevo s letadlem s plnými palivovými nádržemi), které se ukázalo osudným pro 41 cestujících,“ poznamenal Kommersant a dodal, že vyšetřovatelé by měli vyhodnotit i pomalý zásah letištních hasičů, kteří k hořícímu letadlu na dráze dojeli až za několik minut.

Evakuaci zdrželi lidé, kteří si brali zavazadla, spekulují média

Podle Karase v pondělí ruská média informují o tom, že mezi oběťmi je řada těch, kteří nestihli letadlo opustit. „Jen připomenu, že evakuace trvala 55 sekund, přitom předpisy přichází s normou 90 sekund, byla rychlejší, než by měla být. Přesto spousta lidí zůstala v zadní části letadla, podle sdělovacích prostředků právě kvůli tomu, že se snažili vytahovat ze zavazadlového prostoru nad sedadly svá zavazadla, čímž komplikovali průchod ostatních cestujících,“ uvedl Karas s tím, že se čeká na vyjádření pilotů a čtyř členů posádky, pátý člen posádky zemřel.

9 minut
Havárie letadla na letišti v Moskvě
Zdroj: ČT24

Letiště v pondělí muselo zrušit nejméně čtyřicet plánovaných letů. „Stále trvají práce na jedné z přistávacích drah, řada především vnitrostátních letů byla zrušena nebo odkloněna na větší mezinárodní letiště Domodědovo v Moskvě. Řada letadel má zpoždění, ale letadla, která míří do Moskvy z Prahy a dalších evropských měst, by v odpoledních hodinách už neměla mít žádné komplikace,“ dodal Karas. 

S pozůstalými pracují psychologové

K letišti v Murmansku vyrazili psychologové, aby se věnovali blízkým obětí i dalších cestujících. Ti mají podle ruského svazu pojišťoven nárok na kompenzace do výše dvou milionů rublů, tedy asi 700 tisíc korun. Většina obětí se pravděpodobně udusila kouřem, identifikace mrtvých ale bude podle agentury TASS vzhledem k intenzitě požáru komplikovaná.

4 minuty
Horizont: Nejméně13 lidí zemřelo při nouzovém přistání letadla v Moskvě
Zdroj: ČT24

Pro podobné situace mají všechna letiště připravena speciální hasičské jednotky. Ředitel hasičů pražského Letiště Václava Havla Pavel Hošek sdělil, že při přistání hořícího stroje v Praze určí pilot míru pohotovosti. Buď se hasiči shromáždí před stanicí, nebo rovnou kolem ranveje, kde se očekává přistání. Hasiči v Praze vyjíždějí do 45 vteřin od prvního telefonátu a mezi druhou a třetí minutou musí už hasit. 

V troskách havarovaného letounu byly nalezeny dvě takzvané černé skříňky, tedy elektronická zařízení pro záznam datové a verbální komunikace. „Bližší informace by měli vyšetřovatelé sdělit nejdříve za dva týdny,“ dodal zpravodaj ČT Karas. 

Podle informací listu Kommersant byl havarovaný stroj prakticky nový, Aeroflot ho od ruského výrobce získal předloni. Stroj byl využíván na středních regionálních tratích. Žádná zahraniční letecká společnost podle dostupných zdrojů letadla typu SSJ 100 nevyužívá. Ruské regionální aerolinky Jamal, které provozují 15 letadel tohoto typu, se po katastrofě na Šeremeťjevu zřekly plánu letos v létě zakoupit dalších deset strojů tohoto typu. Oficiálně tento krok zdůvodnily potížemi udržet stávající flotilu letadel v provozu.

Dvoumotorové stroje uskutečnily první komerční let v červnu 2011. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) udělila těmto letadlům certifikaci v únoru 2012.

Akcie Aeroflotu klesly o tři procenta

Superjet se snaží být konkurentem letadel brazilské společnosti Embraer a kanadské Bombardier. Letoun byl vyvinut ve spolupráci s italským výrobcem letecké a vojenské techniky Finmeccanica a je prvním strojem pro osobní dopravu vyrobeným v Rusku od rozpadu Sovětského svazu. 

Akcie Aeroflotu, největšího ruského leteckého dopravce, ztratily v pondělí ráno na moskevské burze téměř tři procenta.  

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi kvůli nedělní nehodě kondoloval český prezident Miloš Zeman. V telegramu uvedl, že zprávy o leteckém neštěstí přijal s těžkým srdcem.„Dovolte, abych v této smutné a těžké chvíli jménem české veřejnosti i jménem svým vyjádřil naši hlubokou soustrast rodinám pozůstalých i celému ruskému národu,“ napsal prezident. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek bude určen na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 2 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 7 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 21 mminutami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...