Výbuch v pařížské pekárně si vyžádal tři mrtvé a skoro 50 zraněných. Příčinou je podle policie únik plynu

Události: V Pekárně v Paříži zřejmě vybuchl plyn (zdroj: ČT24)

Pekařstvím v centru Paříže v sobotu ráno otřásla silná exploze. Podle prefektury jsou tři mrtví a zraněno bylo 49 lidí. Neštěstí zřejmě způsobil únik plynu. Prefektura opravila předchozí tvrzení ministra vnitra Christopha Castanera, který sdělil, že zraněním podlehly čtyři osoby.

Podle vyjádření prefektury o život přišli dva hasiči. Španělský ministr zahraničí Josep Borrell informoval o smrti španělské turistky, oběti jsou tedy již tři. Stav devíti ze zraněných, kteří byli převezeni do okolních nemocnic, je vážný.

Pařížský prokurátor Rémy Heitz sdělil, že šlo o neštěstí, jehož příčinou byl únik plynu. Upozornil ale, že vyšetřování je teprve na začátku a že bilance nemusí být konečná. V Paříži jsou v sobotu v pohotovosti tisíce policistů kvůli dalšímu protestu takzvaného hnutí žlutých vest.

Nejdříve požár, později exploze

Na místě vzplanul požár a těsně před devátou hodinou se ozvala exploze. Výbuch otřásl pekařstvím Hubert v ulici Trévise, která je v 9. pařížském obvodu nedaleko Opery. Na snímcích bylo vidět mnoho trosek a vyražená okna. Podle francouzských médií nemělo být pekařství v sobotu otevřené.

Svědek z domu naproti řekl, že ráno viděl do pekařství vstupovat hasiče, ale nevěděl proč. Asi po hodině nastal výbuch. 

Policie na Twitteru požádala veřejnost, aby se místu vyhnula a nechala prostor pro hasiče a záchranáře. Těžce raněné evakuoval vrtulník, hasiči zraněným pomáhali z oken a evakuovali obyvatele zasažených bytů.

Zranění lidé po explozi v pařížském pekařství
Zdroj: Lafargue Raphael/ABACA/ABACA/ČTK

Na místo přijel dopoledne Castaner a řekl, že situace je pod kontrolou a že do zásahu se zapojilo 200 hasičů a 100 policistů. „Je to ohromná exploze, bilance bude těžká. Otevřeli jsme přijímací centrum a nabízíme pomoc,“ řekl ministr. Na místo dorazil podle deníku Le Figaro také premiér Édouard Philippe a krizového jednání se zúčastnila i pařížská starostka Anne Hidalgová.

Svědci z okolních domů zachytili na své mobilní telefony první snímky místa. Z hotelu na ulici Trévise byli na žádost policie evakuováni hosté. Podle recepční byl výbuch velmi silný a lidé podlehli panice, že jde o teroristický útok. Jeden z policistů řekl, že lidé z evakuovaných domů jsou směřováni na radnici, která by měla poskytnout náhradní ubytování.