Většině čerpacích stanic ve velkých britských městech došlo palivo

Až devadesáti procentům čerpacích stanic ve velkých britských městech schází palivo. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie covidu-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, kromě pohonných hmot také potravin pro supermarkety.

Vláda premiéra Borise Johnsona před několika dny vynaložila miliony liber, aby odvrátila nedostatek potravin vyvolaný rostoucími cenami zemního plynu, který je největší položkou v produkci hnojiv. Kabinet na Brity apeloval, aby panicky nenakupovali do zásoby.

V neděli se však od čerpacích stanic po celé zemi táhly fronty desítek aut, které vyčerpaly zásoby a přinutily mnoho čerpacích stanic zavřít. Pumpy v britských městech zůstávají v pondělí buď zavřené, nebo na nich jsou nápisy, že pohonné hmoty nejsou k dispozici, píše agentura Reuters.

Britská asociace prodejců pohonných hmot PRA uvedla, že v některých oblastech skončilo bez zásob padesát až devadesát procent čerpacích stanic. „V mnoha oblastech země jsme bohužel svědky panického nakupování pohonných hmot,“ konstatuje šéf PRA Gordon Balmer.

EBU: Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo (zdroj: EBU)

Chybí sto tisíc řidičů

Londýn podle listů The Times a Financial Times zvažuje povolání armády, aby dodávky pohonných hmot dostal ke spotřebitelům. Dopravci, čerpací stanice a maloobchodníci však varovali, že neexistuje žádné rychlé řešení. Británii odhadem chybí sto tisíc řidičů a přeprava pohonných hmot navíc vyžaduje proškolení a licenci.

Britské odvětví maloobchodu v pátek vládu varovalo, že pokud v příštích deseti dnech nepřijme opatření ke zmírnění akutního nedostatku řidičů kamionů, budou narušení dodávek v předvánočním období nevyhnutelná.

Společnost BP v neděli upozornila, že téměř třetině jejích britských čerpacích stanic došly dvě hlavní třídy pohonných hmot. Panické nakupování donutilo vládu pozastavit platnost zákonů o hospodářské soutěži a umožnit firmám spolupracovat na zmírnění nedostatku.

V neděli britská vláda rozhodla, že vydá 10 500 dočasných víz pro řidiče nákladních automobilů a pracovníky v drůbežářském průmyslu.

Nedostatek řidičů v Británii v pondělí okomentoval lídr německých sociálních demokratů a čerstvý vítěz voleb Olaf Scholz, jenž ve stávající německé vládě zastává post ministra financí: „Volný pohyb pracovníků je součástí Evropské unie a my jsme tvrdě pracovali na tom, abychom Brity přesvědčili, že nemají odcházet. Rozhodli se jinak. Doufám, že zvládnou problémy, které z toho plynou,“ reagoval na dotaz novináře, zda Německo Británii pomůže.