Památník německého odboje v Berlíně zpracovává dokumenty nacistické justice z českých archivů. Zajímá se o složky československých generálů a dalších občanů, které nacisté nechali zavraždit v berlínské věznici Plötzensee. Na příští rok o nich chystá velkou výstavu.
Ve věznici Plötzensee zavraždili nacisté na sedm set Čechoslováků. Připomene je velká výstava
Ve věznici Plötzensee na severu Berlína se nacistický režim zbavoval nepohodlných osob. Její součástí bylo i popraviště. „Na tomto místě (CUT) stála gilotina, kde před osmdesáti lety popravili mého pradědu, Václava Ždímala, generála československé armády,“ popisuje ve věznici Tomáš Filip, lékař a pravnuk zavražděného.
Tvář generála, stejně jako jeho příběh, je dnes součástí zdejší expozice. Pravnuk Václava Ždímala poskytl památníku rodinné fotografie a také dokumenty, které objevil v Česku, například popravčí protokol nebo oznámení o úmrtí.
Že jsou složky československých obětí nacistické justice z Plötzensee uložené v českých archivech, se v Berlíně dozvěděli teprve před dvaceti lety. Východoněmečtí komunisté, jak stojí v průvodních dokumentech, je poslali do Prahy v polovině 50. let. Památník je teď začal zpracovávat.
„Už známe všechna jména obětí. Dáváme dohromady podklady z německých a českých archivů. Zatím máme hotových čtyři sta životopisů,“ přibližuje ředitel památníku Johannes Tuchel.
Na popravišti v Plötzensee zemřelo celkem 667 Čechoslováků, což je nejvíce ze všech cizinců, které tu nacisté věznili. A právě o nich chystá berlínský památník už na příští rok velkou výstavu.