V zahraničí se Tusk orientuje na Paříž, Berlín a Brusel. Doma čelí zemědělcům a koaličním partnerům

3 minuty
Horizont ČT24: Sto dní vlády Donalda Tuska
Zdroj: ČT24

Nový polský kabinet pod vedením Donalda Tuska čelí po více než třech měsících prvním vnitřním sporům. Koalice se dohaduje například o obnově práva na potrat. Naopak navenek působí jednotně a pokračuje ve změně zahraniční politiky. Tuskova vláda je vstřícná k Bruselu, odklání se od visegrádské čtyřky a hledá nová partnerství na Západě.

Tusk získal jedno z nejrychlejších pozvání do Bílého domu v historii. Za Joem Bidenem odcestoval společně s prezidentem Andrzejem Dudou po třech měsících ve funkci. Cílem mise bylo přesvědčit USA, tedy zejména republikány, o další podpoře Ukrajiny.

Ve Washingtonu se označil za hlas Evropy, potvrdil svou roli jestřába a vyzval spojence na kontinentu k zásadním investicím do obrany. „EU je osmkrát větší ekonomikou, než ta ruská. Máme šestkrát víc obyvatel než Rusko. Neexistuje důvod, abychom byli o tolik vojensky slabší,“ řekl Tusk.

Ve výdajích na obranu navázal na předchozí konzervativní kabinet a v návrhu rozpočtu je udržel nad čtyřmi procenty hrubého domácího produktu. Kromě toho se vymezil vůči – podle něj proruským – premiérům Maďarska a Slovenska, umenšil roli visegrádské čtyřky a naopak zdůraznil orientaci na Paříž, Berlín a Brusel.

Jak to vidí analytici

„Orientace Polska teď v nejbližších letech bude hlavně proevropská i proto, že americká pomoc Ukrajině se zmenšuje,“ odhaduje Zbigniew Lewicki z Uniwersytet Kardynala Stefana Wyszyńskiego.

V průzkumech zatím podporu neztrácí a to i přes nepopulární záměr zrušit nulové DPH na základní potraviny a přestat vyplácet doplatky za energie. Voliči oceňují zahraniční politiku, rozpaky však budí domácí spory uvnitř široké koalice. Ta se neumí shodnout například na tom, jak liberalizovat potraty.

Tusk už stihl čelit hned několika demonstracím. Opozici vadily čistky ve státní správě i silové převzetí kontroly nad státními médii. Terčem kritiky bylo i usnesení, kterým chce vláda zlikvidovat dříve zpolitizovaný Ústavní soud. „Díky usnesení o Ústavním soudu vypadá vláda jako ta, která navrací vládu práva. Pomohlo to v Bruselu odblokovat peníze z EU fondů,“ uvedl politický komentátor webu Wirtualna Polska Patryk Michalski.

Po celou dobu Tuskovy – v pořadí už druhé – vlády jsou v ulicích zemědělci. O oblibě jeho kabinetu v letošním roce napoví právě to, jak zužitkuje svůj zahraniční vliv. Tedy zda v Kyjevě vyjedná omezení importu zboží a v Bruselu ústupky z ekologické Zelené dohody.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 10 mminutami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
před 3 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...