V Tokiu zářily sklenice

Tokio - Zdrojem desetinásobně zvýšené radiace, která v minulých dnech vyvolala paniku mezi obyvateli jedné z tokijských čtvrtí, byly nádoby s obsahem vysoce radioaktivního radia. Oznámil to v Tokiu mluvčí japonské vlády. Jedna z ulic ve čtvrti Setagaja byla podle médií zamořená radioaktivitou víc než některé obce v okolí havarované jaderné elektrárny ve Fukušimě.

Nádoby s radiem objevili pracovníci japonského úřadu pro jadernou bezpečnost ve sklepě jednoho z domů. V kartonové krabici tam bylo uloženo několik sklenic s neznámou látkou, jejíž analýza ukázala přítomnost nebezpečného radia.

Podle prvních expertiz radioaktivní nález nijak nesouvisí s březnovou katastrofou ve 200 kilometrů vzdálené fukušimské jaderné elektrárně. Původ záhadných nádob ale zatím zůstává bez vysvětlení.

Incident v Japonsku vyvolal značnou nervozitu. Podle místních médií se v násobcích zvýšily žádosti o radiační měření rezidenčních čtvrtí i menších obcí na venkově. Dvě taková měření už potvrdila známky vyšší radiace - první v činžovním domě v Jokohamě a druhé v jednom z tokijských parků.

Neštěstí ve Fukušimě, způsobené zemětřesením a následnou přívalovou vlnou tsunami, si vyžádalo přes 15 000 obětí a asi 400 000 lidí muselo být z oblasti evakuováno.