Testy na obětech chemického útoku v Sýrii prokázaly, že byly zasaženy nervovým plynem sarinem, oznámil turecký ministr zdravotnictví Recep Akdag. K chemickému útoku došlo ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib. Následoval jej americký útok na leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu na západě Sýrie.
V Sýrii podle testů zabíjel sarin, oznámilo Turecko
Provincie Idlib, kde před týdnem došlo k útoku, leží na hranici s Tureckem. Několik desítek přiotrávených lidí bylo proto převezeno k lékařskému ošetření do Turecka. Turečtí patologové také provedli pitvu u třech mrtvých obětí.
Akdag řekl, že ve vzorcích krve a moči obětí, které byly vystaveny působení plynu, byl zjištěn isopropylmethylfosfonát, což je metabolit sarinu, uvedla agentura Anadolu.
O sarinu jako první hovořili už den po útoku pracovníci mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic. Zasažení lidé měli podle nich mimo jiné zúžené zornice, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev. Oběti také byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje, že byli vystaveni také chloru, podotkla organizace.
Při útoku zemřelo přes 80 lidí a kolem čtyř set jich bylo zraněno. Mezi mrtvými oběťmi jsou i tři desítky dětí. Útok se připisuje syrské armádě, která to ale popírá.
- Při náletu 4. dubna 2017 na Chán Šajchún v provincii Idlib na severozápadě Sýrie zemřelo nejméně 86 lidí, včetně 30 dětí a 20 žen. Jiné údaje uvádějí 74–100 mrtvých a na 400 zraněných.
- Útok se odehrál asi v sedm hodin ráno, kdy ještě byli lidé doma.
- Vesnici v době útoku kontrolovali islamisté z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra.
- Nejspíš se jedná o nejhorší chemický útok v syrské válce od srpna 2013, kdy v oblasti Ghúta jihovýchodně od Damašku zahynulo podle opozice až 1700 lidí. I tehdy měl být použit sarin, podle Francie, Británie i USA za útokem stál tehdy syrský režim.
- Exilová organizace ochránců lidských práv SOHR citovala místní zdravotníky, podle nichž se řada lidí udusila. Zdravotníci popsali, že lidé po útoku zvraceli a měli pěnu u úst.
- Oběti byly zasaženy nejspíš sarinem, podle jiných údajů se mohlo jednat o dvě různé látky, sarin a chlor. Symptomy zranění odpovídají podle lékaře Abdal Haje Tinnarího, který ošetřoval v den útoku asi 20 postižených, užití sarinu.
- Podle SOHR i řady západních zemí útok provedly letouny syrské vlády, které použily toxický plyn.
- „Útok je přímým důsledkem amerického prohlášení, že Asad není prioritou, a toho, že mu dali čas a dovolili mu zůstat u moci,“ uvedla v reakci na útok zástupkyně syrské opozice Basma Kudmáníová. Bílý dům na konci března uvedl, že Spojené státy musejí přijmout politickou realitu, že Asad je syrským prezidentem.
- Podle Ruska plyn, který zasáhl město v provincii Idlib, pocházel z exploze chemického skladu rebelů, který bombardovala vládní letadla.
- Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim popřel, že by jeho vláda použila chemické zbraně. K otravě toxickým plynem ve městě Chán Šajchún uvedl, že vládní letouny bombardovaly sklad zbraní radikálních islamistů z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra.
- Šéf rebelů z provincie Idlib odmítl tvrzení, že plyn unikl z povstaleckého skladu zbraní.
- Pozůstalí vypověděli, že viděli shazování chemických bomb z letadel. „Každý viděl to letadlo, jak bombardovalo oblast plynem,“ řekl agentuře Reuters Hasan Hadž Alí, šéf Svobodné idlibské armády.
- Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu ostře zkritizoval Rusko za to, že podporuje syrský režim. Zdůraznil, že nikdo nemůže podporovat zločin proti lidskosti.
- Použití chemických zbraní odsoudil i český premiér Bohuslav Sobotka.
- Návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která měla chemický útok v Sýrii odsoudit, považuje za nepřijatelný Rusko, jež má v radě právo veta.
- Spojené státy v reakci na chemický útok zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Prezident Donald Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny veden chemický útok na Chán Šajchún.
- Zdroj: ČTK