V Súdánu odstoupil i vlivný šéf tajné služby, organizátoři protestů jednali s vojáky o civilní vládě

Zástupci organizátorů protestů v Súdánu se poprvé sešli s představiteli přechodné vojenské rady. Ta se v zemi ujala vlády ve čtvrtek po svržení dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Podle agentury AP jednali zástupci obou stran o civilní vládě v přechodném období před volbami. Na svůj post předtím rezignoval šéf mocné tajné služby (NISS) Saláh Guš, který stál za tvrdými zákroky proti demonstrantům. Už v pátek odstoupil z čela přechodné vojenské rady ministr obrany Avad ibn Auf.

Desetičlenná delegace zástupců politických stran a hnutí, které stojí za protesty, předložila vojenské radě „požadavky lidu“. Agentura Reuters dříve napsala, že s nimi má jednat nový šéf rady generál Abdal Fattáh Burhán. Jeden z členů delegace agentuře AP řekl, že chtějí, aby zemi v přechodném období vládla civilní rada, vláda i zákonodárný sbor.

Vojenská rada už ve čtvrtek oznámila, že bude zemi vládnout během dvouletého přechodného období a poté mají následovat volby. Opoziční aktivisté, kteří od prosince organizují protivládní protesty, s tímto postupem však nesouhlasí. Podle nich jsou osnovatelé vojenského puče příliš blízcí někdejšímu prezidentovi a chtějí, aby se vlády v zemi ujal civilní kabinet.

Rezignoval druhý nejmocnější člověk po Bašírovi

Odstupivší šéf tajné služby NISS Guš byl po prezidentovi Bašírovi nejvlivnější osobou v zemi. Aktivisté ho viní mimo jiné ze smrti demonstrantů, kteří protestovali proti vládě vojenské rady. Agentura AP s odvoláním na místní média uvedla, že Guš svou rezignaci předložil už v pátek. Další podrobnosti neposkytla.

Den po převratu odstoupil z čela rady ministr obrany Avad ibn Auf, který tak údajně chce zachovat jednotu ozbrojených sil. Za svého nástupce označil generála Burhána, který doposud zastával funkci generálního inspektora ozbrojených složek.

Burhán v sobotu ve svém prvním televizním projevu prohlásil, že civilní kabinet by mohl vzniknout po jednáních s opozicí, a slíbil, že přechodné období bude trvat nanejvýš dva roky. Rozhodl se také zrušit zákaz nočního vycházení, který vyhlásil jeho předchůdce, a nařídil propustit uvězněné demonstranty a osoby zadržené během výjimečného stavu, jenž vyhlásil Bašír. 

Podle opozice zemřelo při převratu šestnáct lidí

Podle opozičních aktivistů zahynulo při čtvrtečním armádním převratu šestnáct lidí, včetně jednoho vojáka. Za jejich smrtí údajně stojí režimní síly. Místní policie ale tvrdí, že oběti zabila zbloudilá kulka. Při protivládních protestech bylo od čtvrtka navíc dalších 20 lidí zraněno, dodaly úřady.

Bašír byl prezidentem Súdánu od vojenského převratu v létě roku 1989. Jeho čtvrtečnímu zatčení předcházely měsíce nepokojů zejména kvůli růstu cen. Podle vojenských představitelů je exprezident nyní v domácím vězení v súdánské metropoli Chartúmu do doby, než stane před soudem. Z jakých zločinů ho obviní, zatím neupřesnili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, dalších deset se zranilo, informuje ukrajinská agentura Ukrinform a list The Kyiv Independent. Po útoku podle místních úřadů vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 13 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 26 mminutami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 2 hhodinami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 6 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 6 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...