„Už nechceme, aby nám někdo lhal.“ Srbsko zažilo další protivládní demonstraci

2 minuty
Události: Demonstrace v Srbsku
Zdroj: ČT24

V Srbsku uspořádali u příležitosti Dne státnosti další demonstraci odpůrci vlády prezidenta Aleksandara Vučiče. Série protestů přišla po loňské tragédii u nádraží v Novém Sadu. Na jiném místě bylo setkání příznivců Vučiče.

Už dávno to nejsou jen protesty studentů, po třech měsících přerostl odpor proti vládnoucím politikům v Srbsku ve celospolečenské hnutí.

Sobotní demonstrace ve městě Kragujevac byla poslední z řady protestů, které vyvolalo neštěstí ve městě Novi Sad, kde loni 1. listopadu při pádu betonového přístřešku před nádražím zahynulo patnáct lidí. Organizátoři viní vládu z korupce a nepotismu, což podle nich zapříčinilo nekvalitní stavební práci na nedávno zrekonstruované střeše. Vláda obvinění odmítá, v souvislosti s neštěstím však rezignoval premiér Miloš Vučević.

Někteří se do Kragujevacu vydali z Bělehradu pěšky, tedy na sto kilometrů dlouhou trasu. Do města tak dorazili v podvečer protestů. Do Kragujevacu se ovšem z celé země sjely desetitisíce lidí, kteří kromě požadavku na úplné vyšetření tragédie v Novém Sadu žádaly také vymýcení korupce a dodržování zásad právního státu.

Studenti si město v centrálním Srbsku vybrali kvůli tomu, že zde byla 15. února 1835 vyhlášena nová ústava, která se snažila omezit pravomoci tehdejších vládců. Toto datum se nyní v Srbsku slaví jako Den státnosti.

„Už nechceme, aby nám někdo lhal,“ nechala se slyšet jedna z protestujících Sajna Pavlovová. „Doufáme ve vítězství a úspěch našich studentů, protože v nás probudili empatii, lásku,“ prohlásil zase obyvatel města Kragujevac Nebojsa Ivankovic.

Protest naplánovali na čas 15:15 – symbolická připomínka patnácti obětí neštěstí v Novém Sadu. Jejich památku připomínalo také patnáct prázdných židlí a drželo se patnáct minut ticha.

Provládní manifestace

Ve Sremské Mitrovici, malém městě severozápadně od Bělehradu, byla provládní manifestace, podle AP tam byly tisíce lidí. Účastníky ze Srbska i sousední Bosny měly na místo svážet autobusy. Někteří opoziční aktivisté dopředu hlásili, že se pokusí jejich příjezdu zabránit.

Studentské protesty prezident Vučić označil jako „nejšpinavější barevnou revoluci v dějinách lidstva“, ve zjevném odkazu na někdejší revoluce ve východoevropských zemích.

Masové demonstrace se v nedávné minulosti uskutečnily v Srbsku také v souvislosti s chystanou těžbou lithia v zemi či po dvou hromadných vraždách, které si předloni vyžádaly celkem devatenáct obětí.

Načítání...