V chilské metropoli Santiago de Chile platí výjimečný stav a noční zákaz vycházení. Poprvé od pádu Pinochetova režimu v ulicích hlídkují vojáci. Úřady tak reagují na násilné protestní akce, které vypukly v posledních dnech v reakci na zdražení jízdenek na metro. Tři lidé při nepokojích uhořeli. Prezident Sebastián Piňera už zvýšení cen jízdenek odvolal.
V Santiagu de Chile poprvé od pádu Pinocheta hlídkují vojáci. Tři lidé uhořeli, platí noční zákaz vycházení
Prezident Piňera vyhlásil výjimečný stav, který dává úřadům možnosti omezit svobodu shromažďování a pohybu. V chilské metropoli tak platí od desáté večer do sedmé hodiny ráno zákaz vycházení. „Prioritou vlády je zajistit veřejný pořádek, bezpečnost obyvatel a dodržování práv všech našich občanů,“ zdůraznil.
V ulicích metropole se bezmála po třiceti letech od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta objevili vojáci s armádními vozy. Ministr obrany Alberto Espina uvedl, že do města nasadí dalších 1500 vojáků.
Desítky zraněných, stovky zatčených
Vláda tak reagovala na demonstrace posledních několika dnů, kdy lidé – hlavně studenti – protestovali v několika stanicích metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Podle policie bylo zatčeno přes tři sta lidí, dalších 156 utrpělo zranění, z toho 11 civilistů.
Společnost je v otázce nepokojů názorově rozdělená. „Je dobře, že mladí lidé protestují, protože vláda, místo aby zvedala mzdy, tak zdražuje ceny za jízdné,“ míní jedna z obyvatelek chilské metropole. „Protesty už nějakou dobu trvají. Nejdřív jsem byla tolerantní. Teď už jsou ale přehnané,“ uvedla další.
Nepokoje pokračovaly i v sobotu. Demonstranti se při nich střetli s policií, která použila vodní děla a slzný plyn. Kvůli násilnostem zůstaly zavřené obchody, zrušeny musely být kulturní i sportovní akce. Metro zůstane zavřené do pondělí, vandalové poničili 41 ze 136 stanic, uvádí BBC.
List El Mercurio uvedl, že protesty jsou hlášeny i z dalších chilských měst, jako je Concepción, Rancagua, Punta Arenas, Valparaíso, Iquique, Antofagasta, Quillota a Talca.
Významné ústupky
Prezident následně odvolal zdražení jízdenek na metro, které bylo prvním impulzem protestů. Vláda původně argumentovala tím, že je zapotřebí víc peněz do rozpočtu kvůli slábnoucí měně a dražším energiím.
„Zvyšování jízdného v podzemní dráze zmrazíme do doby, než zavedeme systém, který lépe ochrání naše spoluobčany před náhlými výkyvy kurzu dolaru a růstem cen paliva,“ oznámila hlava státu.
Protesty vyjadřují i širší nespokojenost obyvatel města. Santiago patří mezi nejbohatší metropole Latinské Ameriky. Bohatství je tu ale podle demonstrantů rozdělováno nestejnoměrně.
Frustrace z vysokých životních nákladů v hlavním městě se stala citlivým politickým tématem a vyvolala výzvy k reformám prakticky všeho, od daňových a pracovních zákonů po důchodový systém.