V Izraeli se protestovalo proti nové vládě kvůli obavám o demokracii a práva menšin

V Tel Avivu se v sobotu večer sešli lidé na protest proti nové vládě premiéra Benjamina Netanjahua, v níž jsou i krajně pravicové strany. Demonstranti se obávají, že zákony, které koaliční vláda chystá, ohrozí demokracii a práva menšin. Informoval o tom deník Haarec. Premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl kritiku návrhu soudní reformy a obavy, že ohrozí demokracii, označil za bezdůvodné.

Manifestace, na níž lidé nesli hesla označující Netanjahuovu vládu za „nebezpečnou, zkorumpovanou a rasistickou“, se účastnili i někteří členové parlamentu, například šéfka Strany práce Merav Michaeliová. 

„Nedovolíme vám, abyste z naší země udělali diktaturu,“ vzkázal předseda advokátské komory Avi Himi ministrovi spravedlnosti Jarivovi Levinovi. Reagoval tak na návrh reformy nejvyššího soudu, kterou Levin tento týden představil a podle níž by mimo jiné měl parlament získat pravomoc přehlasovat rozhodnutí nejvyššího soudu.

Spor o soudní reformu

Netanjahu v neděli odmítl kritiku návrhu soudní reformy. „Tvrzení, že tato reforma je konec demokracie, je bezdůvodné,“ řekl premiér. Odmítl také návrh na zřízení výboru, který by plánovanou reformu projednal. „Pravdou je, že rovnováha v systému vlády byla v posledních dvou desetiletích narušena,“ uvedl Netanjahu. Dodal, že reforma má rovnováhu obnovit a demokracii naopak posílí.

Rovněž ministr spravedlnosti Levin tvrdí, že návrh reformy demokracii posílí. Podle něj dosud důvěru v právní systém poškozoval „soudní aktivismus“, a vláda tak nemohla efektivně vládnout.

Návrh soudní reformy kritizovala opozice, podle níž ohrozí nezávislé soudnictví. Rovněž bývalý předseda Nejvyššího soudu Aharon Barak v sobotu vyzval vládu, aby návrh ještě zvážila. Barak varoval, že reforma by dala veškerou moc premiérovi a znamenala by začátek konce moderního státu Izrael. Levin v reakci uvedl, že Barak „nerozumí podstatě demokracie“, a návrh na zřízení výboru, který by reformu projednal, označil za plýtvání časem.

Nový parlament, v němž má většinu vládní koalice, už v prosinci schválil právní úpravu, která umožnila předsedovi ultraortodoxní strany Šas Arjemu Derimovi stát se ministrem, ačkoli byl loni v lednu shledán vinným z daňových úniků. Trestnímu stíhání čelí i Netanjahu, který je obžalován z korupce, ten obvinění odmítá.

Demonstrace budou pokračovat

Organizátoři sobotní demonstrace kritizují vládu, že v ní jsou „extremističtí“ politici, kteří prosadí zákony diskriminující národnostní či sexuální menšiny.

„Dnes večer jsme, přátelé, vytvořili nový demokratický tábor, který zahrnuje Židy i Araby, ženy a muže, heterosexuály i komunitu LGBTQ+, věřící i sekulární. Všichni jsme jednotní proti jedné špatné vládě a v boji za lepší budoucnost,“ prohlásil jeden z řečníků v sobotu na demonstraci.

Podle organizátorů akce se budou konat další manifestace proti vládě a za ochranu izraelské demokracie, mimo jiné příští sobotu, uvedl server deníku Haarec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou dohodu o přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům. Ta poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské nerostné bohatství, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, uvedla agentura Bloomberg.
před 12 mminutami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 1 hhodinou

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 4 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 5 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 8 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...