V Donbasu se znovu bojuje, povstalci prý od půlnoci zastaví palbu

Klid zbraní vyhlášený na východě Ukrajiny počátkem září selhává. Vyplývá to z informací ukrajinské prezidentské kanceláře i ze zpráv povstalců. Ukrajinská armáda podle Kyjeva ztratila za posledních 24 hodin v Donbasu tři vojáky, silné ostřelování Doněcka ohlásili separatisté. Jejich vůdce oznámil nové, tentokrát jednostranné příměří s platností od půlnoci.

Prezidentský mluvčí Oleksandr Motuzjanyk oznámil, že radikálové použili poprvé od vyhlášení příměří těžké zbraně, když zaútočili na armádní pozice v Luhanské oblasti. Při čtvrthodinové přestřelce byli zabiti dva ukrajinští vojáci, patnáct dalších bylo zraněno.

O zvýšené intenzitě bojů informovala i povstalecká agentura DAN. Střílí se prý hlavně v okolí Doněcka, největšího města pod kontrolou separatistů. Kyjev z této oblasti oznámil jednoho mrtvého a jednoho pohřešovaného vojáka, o ztrátách povstalců nejsou žádné zprávy. Podle mluvčího separatistů ukrajinská armáda u Doněcka ztratila dokonce deset mužů.

Boje na východní Ukrajině
Zdroj: ČT24/Reuters/Alexander Ermochenko

Šéf doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko oznámil, že s platností od půlnoci budou povstalecké jednotky dodržovat „jednostranné příměří“. Zacharčenko to prohlásil v rozhovoru pro ruské televizní stanice.

Povstalci se k podobnému kroku dosud nikdy neodhodlali. Povstalecký vůdce prohlášení vydal krátce poté, co ukrajinský prezident Petro Porošenko vyjádřil přesvědčení, že parlament bude už brzy hlasovat o ústavních změnách, jež dají povstaleckým zónám větší míru autonomie. Tu s řadou dalších kroků předpokládají minské mírové dohody.

Odborník na východní Evropu Šír k situaci v Donbasu (zdroj: ČT24)

Příměří vyhlášené k zahájení školního roku bylo od jara 2014, kdy boje v Donbasu začaly, už deváté. Žádný klid zbraní ale dlouho nevydržel, z odpovědnosti za obnovení bojů se pokaždé vzájemně obviňovaly obě znepřátelené strany.

K dodržování „bezpodmínečného a spolehlivého příměří“ v lotyšské Rize vyzval bojující straně německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Šéf německé diplomacie je spolu se svým francouzským kolegou Jeanem-Markem Ayraultem očekáván ve středu v Kyjevě, kde se setkají s prezidentem Petrem Porošenkem.