V Bangladéši se ročně utopí tisíce dětí. Britská charita proto otevřela kurzy plavání

3 minuty
Horizont ČT24: Kurzy plavání pro malé Bangladéšany
Zdroj: ČT24

V bangladéšských rybnících a deltách řek se každým rokem utopí až 18 tisíc dětí a mladistvých. Většina z nich neumí plavat. Situaci se snaží napravit britská charita, která začala s mladými neplavci v nejchudších částech Bangladéše pracovat.

Samela Begumová přišla o dva syny. Společně utonuli v řece nedaleko Dháky. Při neštěstí zemřel i její synovec, který se topící se chlapce pokusil zachránit. Proti silnému proudu ale neměli šanci. „Ztratila jsem své syny. Doufám, že nikdo nic takového nezažije. Doufám, že všichni naučí své děti plavat,“ říká Begumová.

Právě utonutí je v Bangladéši nejčastější příčinou úmrtí mladistvých. „Většina rodin na venkově žije v blízkosti vodních ploch. Vysoký počet vodních útvarů je tak prvním důvodem, proč se děti tolik topí,“ vysvětluje ředitel Centra prevence a výzkumu úrazů Aminur Rahman.

Dalším faktorem je vysoké procento neplavců. Napravit se to snaží britská charita, která ve vesnicích střední části Bangladéše nabízí kurzy plavání. „Když se naučí plavat, jsou sebevědomější. Ti, co se vody báli, se už nebojí. Teď z nich čiší síla a kuráž,“ říká instruktorka Mukta Tarafderová na konto svých žáků.

Bangladéšané při kurzu plavání
Zdroj: ČT24

Nezbytnou součástí kurzů je fyzický trénink na souši, po které samozřejmě následuje výuka přímo ve vodě. „Neučíme děti, aby se z nich stali skvělí závodní plavci. Jedná se čistě o prevenci proti utopení. Chceme zajistit, aby naše děti byly v bezpečí,“ tvrdí specialista na vývoj dětí Matthew Silvester. Věří, že mladí plavci předají nabyté zkušenosti i dalším dětem. Především pak v těch nejchudších oblastech, kde k utonutí dochází nejčastěji přes poledne, kdy jsou rodiče v práci.

Podobné projekty už rozjela britská charita i na Filipínách a ve Vietnamu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun).
Právě teď

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
před 46 mminutami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 1 hhodinou

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 2 hhodinami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 5 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 6 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 6 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 7 hhodinami
Načítání...