V Bangladéši platí zákaz vycházení, proti protestujícím zasahuje armáda

V Bangladéši platí celou sobotu zákaz vycházení, který úřady vyhlásily kvůli studentským demonstracím. Počet obětí, které si střety studentů s bezpečnostními složkami vyžádaly, činí podle agentury Reuters nejméně 110, AFP píše o 115. Podle úřadů byly tento týden při střetech zraněny také tři stovky policistů. Premiérka šajch Hasína Vadžídová zrušila kvůli situaci v zemi plánované návštěvy Španělska a Brazílie.

Bangladéšské úřady na sobotu vyhlásily zákaz vycházení s výjimkou od 12:00 do 14:00 místního času, aby lidé mohli jít na nákupy a vyřídit si neodkladné záležitosti. V ulicích kromě policie zasahuje i armáda, píše agentura AFP. Zákaz by měl platit do neděle 10:00 místního času, vláda mezitím situaci v zemi vyhodnotí.

Studenti protestují proti systému přidělování pracovních míst ve veřejném sektoru. Nově navržený systém značně zvýhodňuje děti válečných hrdinů, kteří v roce 1971 bojovali za nezávislost země na Pákistánu, asi třetina všech prací ve státním sektoru je rezervovaná pro ně. Podle studentů je systém diskriminační. V posledních dnech demonstranti požadují i odchod premiérky, která je viněna z masivní korupce. Studentské organizace a opoziční strany mluví o zatýkání v jejich řadách.

Střety s policií

Intenzita protestů je nejhorší, jakou Bangladéš pamatuje, přitom demonstrace nejsou pro zemi se 170 miliony obyvateli ničím novým. Bangladéš disponuje jednou z nejrychleji rozvíjejících se ekonomik na světě, přitom ale mají vystudovaní vysokoškoláci podle serveru BBC News potíže s hledáním práce. Podle odhadů se ji marně snaží najít asi 18 milionů mladých Bangladéšanů.

Studentské protesty v zemi trvají již několik týdnu, napětí však výrazně stouplo tento týden. Podle propočtu agentury Reuters od začátku týdne v souvislosti s protesty zemřelo 110 lidí, agentura AFP uvádí 115 mrtvých. Jen za pátek zemřelo více než padesát lidí. Úřady oficiální počty mrtvých nezveřejnily. Informovaly ale, že se při zásazích proti studentům zranilo na tři sta policistů. Podle zdrojů agentury AFP nejméně polovina mrtvých přišla o život kvůli policejní střelbě.

Ve čtvrtek úřady nechaly vypnout internetové připojení a omezily telefonní linky, což ztěžuje komunikaci uvnitř země i se zahraničním.