„Už dost, chceme ochranu.“ Pařížští policisté se po dalším útoku bouří

Policejní stanice na pařížském předměstí Champigny-sur-Marne přestála v noci na neděli útok asi čtyř desítek neznámých ozbrojených lidí, kteří budovu napadli s kovovými tyčemi a házeli po ní pyrotechniku a další předměty. Dovnitř se útočníci nedostali, nikdo z policistů nebyl zraněn. Ministr vnitra naznačil, že případ souvisí s drogovou kriminalitou. Jedná se už o devátý vážný útok na policisty v tomto roce a ti se proto dožadují lepší ochrany.

Za poslední dva roky zažila policejní stanice v Champigny asi patnáct kilometrů od centra metropole obléhání už potřetí. Tentokrát útok skončil vytlučenými okny, poškozena byla i policejní vozidla. Nikdo nebyl zatčen.

„Byl to organizovaný útok asi čtyřiceti lidí, kteří se chtěli prát. Posledních pár dní tu panovalo napětí ve skupině obyvatel, která se pouští do bitek s policií. Panuje tady protipolicejní nálada. Nebyli jsme daleko od katastrofy,“ řekl stanici BFM starosta Champigny Laurent Jeanne.

„Policisté jsou především v šoku,“ říká zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd. „Dva policisté se zabarikádovali uvnitř a nic se jim tedy nestalo. Útok se zdá být dalším v pořadí, od začátku roku je těchto vážných útoků na policisty devět,“ upozornil.

6 minut
Studio ČT24: Útoky na policisty ve Francii
Zdroj: ČT24

Ministr vnitra Gérald Darmanin vyzval příslušného policejního prefekta, aby při vyšetřování útoku na stanici postupoval s největší možnou přísností. V příspěvku na Twitteru naznačil, že incident souvisí s drogovou trestnou činností. „Ti šéfíkové na nikoho dojem neudělají a neodradí nás od boje proti drogám,“ uvedl Darmanin bez dalších podrobností. Policejní stanice stojí v obytné oblasti, která je známá kvůli pouličnímu prodeji drog, napsala agentura Reuters.

„Těch důvodů, proč dochází k tolika útokům, je několik. Zaprvé jako kdyby se útočníci z předměstí přestávali bát, dříve to bylo tabu, zaútočit na policii. Nyní se čím dál více osmělují. Ta místa jsou součástí měst, kam policisté už moc nechodí, kde vládnou téměř jiné zákony. Početně mají policisté velké problémy. Není jich dost natolik, aby postavili několik hlídek, ty hlídky jsou osamělé, takže se stávají terčem útoků. Útočníci si na ně jednoduše troufnou. Policisté navíc nemají prostředky,“ dodal Šmíd.  

Útok na policejní stanici se odehrál několik dní poté, co na jiném pařížském předměstí napadli tři neznámí útočníci dva policisty v civilu, ukradli jim zbraně a vážně je zranili. Jeden z napadených policistů podle agentury AFP zůstává v umělém spánku v nemocnici.

Policistům dochází trpělivost

Stovka francouzských policistů následně v pondělí demonstrovala před napadenou policejní služebnou. „Jsme zde, abychom řekli stop, máme toho dost. Chceme, aby vláda přijala přísnější opatření, která nás ochrání,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu AFP Bruno Angelo, zástupce jedné z policejních odborových organizací.

Na demonstraci se sešli policisté s transparenty s nápisy „naše bezpečnost má svou cenu“ a s vyobrazením policistů jako terčů. „Už nejsme v bezpečí ani na svém vlastním pracovišti. Když jsme venku, je to těžké, ale teď nemáme chvilku oddechu ani uvnitř,“ uvedl pracovník francouzského komisařství.

„Policisté samozřejmě apelují na vládu, aby s tím něco dělala, aby jim poskytla více prostředků. Dnes se policejní odbory setkávají s ministrem vnitra a ve čtvrtek je přijme samotný prezident Macron. Ta situace je kritická,“ uvedl Šmíd v úterý. 

Pokračuje také vyšetřování útoku z tohoto víkendu. Policie už našla celkem jedenáct zařízení k odpalování ohňostrojů, které byly použity při útoku. Hledá na nich DNA, podle níž by mohla identifikovat útočníky. Dalším zdrojem informací jsou podle televize BFM záznamy videokamer přímo z policejní stanice a také videa kolemjdoucích, která kolují na sociálních sítích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 4 mminutami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 19 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 4 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 4 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...