Útok na salony v Georgii otřásl asijskou komunitou v USA, policie posiluje hlídky

Šok, strach a pobouření podle médií vyvolaly v komunitě asijských Američanů úterní střelecké útoky na tři masážní a kosmetické salony v oblasti města Atlanta, při kterých zemřelo osm lidí včetně šesti žen asijského původu. Zmíněná menšina čelí v USA od začátku pandemie covidu-19 vlně nenávistných činů, podle nové zprávy jich byly nahlášeny téměř čtyři tisíce. Po úterním krveprolití policie v některých městech posiluje hlídky v převážně asijských čtvrtích.

Zda byla rasově motivovaná i střelba ve státě Georgia, není zatím jasné. Policie z útoků na trojici podniků na severu Atlanty a ve městě Acworth obvinila 21letého bělocha Roberta Aarona Longa, který se k činům přiznal.

Při výslechu podle policie odmítl, že by zabíjel kvůli nenávisti vůči Asiatům, a hovořil o snaze uspokojit své sexuální touhy. Vyšetřovatelé nicméně uvedli, že rasové zabarvení zločinu nevylučují, napsal deník The New York Times (NYT).

Nehledě na jeho pozadí, úterní incident podle listu v komunitě obyvatel USA s asijskými kořeny rozvířil pobouření a strach. „Motiv zatím neznáme, co však víme, je to, že asijsko-americká komunita dnes zažívá obrovskou bolest. Útoky proti ní z poslední doby jsou neamerické. Musí přestat,“ uvedl ve středu na Twitteru americký prezident Joe Biden.

Nárůst útoků může souviset s pandemií

Už v minulých týdnech v USA politici a média hovořili o zvýšené intenzitě projevů nenávisti vůči lidem asijského původu související s rozšířením covidu-19, za které mnozí dávají vinu Číně. Z různých koutů země v posledních měsících přicházejí zprávy o verbálních či fyzických útocích na příslušníky dané etnické menšiny, která tvoří něco přes jednu dvacetinu obyvatelstva.

Celkem bylo od loňského března do konce února nahlášeno 3795 nenávistných útoků, uvedla tento týden organizace Stop AAPI Hate, která má v názvu zkratku pro „asijské Američany a lidi z tichomořských ostrovů“. Většinu registrovaných případů podle ní tvořilo slovní obtěžování, zatímco přibližně jedenáct procent incidentů zahrnovalo fyzické napadení.

„Zatím se mě to nedotklo, ale je hrozné, že je to namířené proti Asiatům,“ řekl po úterních událostech agentuře AFP mladík s čínskými kořeny žijící v Atlantě. Uvedl, že po útocích má „trošku strach“.

Zvýšený počet projevů nenávisti mnozí včetně Stop AAPI Hate spojují s vystupováním bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který o koronaviru SARS-CoV-2 od počátku mluví jako o „čínském viru“.

K této rétorice se loni přihlásil i velitel policie v okrese Cherokee County Jay Baker, který ve středu sklidil kritiku za vyjádření, že údajný útočník Long měl v úterý „velmi špatný den“. Následně americká média zjistila, že před rokem na Facebooku propagoval trička s nápisem „covid-19, importovaný virus z Číny“.

Víc policistů v ulicích

Policejní sbory v Atlantě a dalších městech po úterní střelbě posilují přítomnost v ulicích. V San Franciscu policie oznámila intenzivnější hlídkování v převážně asijských čtvrtích v souvislosti s „alarmujícím vzestupem protiasijského násilí z posledních týdnů“. Ve středu v kalifornském městě neznámý pachatel napadl jednoho muže a jednu ženu s asijskými kořeny, informovala televize CNN.

Podobné opatření přišlo také v New Yorku. Podle NYT místní policejní sbor registroval za loňský rok 28 nenávistných zločinů s oběťmi asijského původu. V roce 2019 zaznamenal pouze tři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 32 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 40 mminutami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 51 mminutami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 1 hhodinou

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 1 hhodinou

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 1 hhodinou

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...