Útočník z New Orleans jednal sám, uvedla FBI. Spojení s explozí v Las Vegas nevidí

Události: Novoroční masakr v New Orleans (zdroj: ČT24)

Pachatel středečního útoku v New Orleans jednal podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) sám. Čin podle FBI v tuto chvíli nesouvisí s výbuchem Cybertrucku v Las Vegas, doplnili ve čtvrtek odpoledne vyšetřovatelé. Americký prezident Joe Biden předtím oznámil, že ho FBI informovala také o tom, že bývalý člen americké armády Shamsud-Din Jabbar krátce před atakem, kdy najel autem do davu lidí, nahrál na sociální sítě videa, která naznačují, že jej inspirovala teroristická organizace Islámský stát (IS).

„V tuto chvíli se nedomníváme, že by se na útoku podílel někdo jiný než Shamsud-Din Jabbar, o němž jste již byli informováni,“ řekl podle stanice CNN zástupce ředitele protiteroristického oddělení FBI Christopher Raia. Ten zároveň incident, při kterém Jabbar v pickupu najel ve středu v noci do davu v New Orleans a zabil nejméně čtrnáct lidí, označil za teroristický čin.

Vyšetřovatelé incident podle CNN původně spojovali s výbuchem vozu Cybertruck americké automobilky Tesla v Las Vegas, při němž zahynul řidič. Vůz byl podle AP napěchován výbušninami – zábavní pyrotechnikou a lahvemi s palivem. Při explozi zemřel řidič vozu Matthew Livelsberger, který sloužil u amerických speciálních jednotek – Zelených baretů. Účastnil se mimo jiné misí v zahraničí a od armády obdržel několik ocenění a medailí.

Média mezi muži viděla spojitost kvůli tomu, že oba sloužili v armádě. Podle AP pobývali na stejné vojenské základně Fort Bragg v Severní Karolíně, kde se ale nejspíše podle nejmenovaného zdroje agentury nemohli potkat. „Jak víte, v Las Vegas také probíhá vyšetřování FBI. Sledujeme všechny možné stopy a nic nevylučujeme. V tuto chvíli však neexistuje žádná definitivní spojitost mezi útokem v New Orleans a útokem v Las Vegas,“ dodal Raia s tím, že na spojování obou incidentů je ještě příliš brzy.

Šerif lasvegaské policie Kevin McMahill upřesnil, že na podlaze vozu vyšetřovatelé našli zbraň a že se Livelsberger s největší pravděpodobností před výbuchem zastřelil. Jeho motivy jsou ale nadále neznámé.

Podrobnosti k vyšetřování doplnil také zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal. Na případu v New Orleans podle něj pracuje tým čítající tisíc policistů, agentů, vyšetřovatelů a analytiků. „Pachatel se podle všeho přihlásil k Islámskému státu před loňským létem. Policisté v tuto chvíli zkoumají obsah jeho dvou laptopů, tří mobilů a ujišťují americkou veřejnost, že se může cítit bezpečně. Zvlášť před únorovým Super Bowlem, který se bude konat právě v New Orleans,“ doplnil Vostal.

Inspirace Islámským státem?

„Dostal jsem informaci od FBI, že muž několik hodin před útokem zveřejnil video na sociální síti. Naznačil v něm, že se inspiroval Islámským státem a vyjádřil touhu zabíjet,“ prohlásil Biden při krátkém výstupu před kamerami.

Na ulici Bourbon Street, která je vyhlášená jako centrum nočního života v New Orleans, zaútočil rodilý Američan Jabbar během oslav nového roku půjčeným autem typu pick-up. Následně vystoupil z vozu a začal střílet. Jeho útok nepřežilo patnáct lidí a třicítka dalších je zraněná. Jabbar zasáhl i dva policisty, ale jejich kolegové ho poté zastřelili.

Ve voze se našla vlajka IS, zbraně a zařízení, které se jevilo jako podomácku vyrobená výbušnina. Další takovéto předměty našla policie jinde ve Francouzské čtvrti New Orleans, kde se incident odehrál.

„Velká část ulice je stále uzavřená a dochází tam k vyšetřování,“ přiblížila spolupracovnice ČT v USA Julie Urbišová. Amerikanista Jiří Pondělíček upozornil, že i když se pachatel inspiroval působením IS, tak podle dosud známých informací nebyl členem žádné organizované skupiny.

Studio 6: Spolupracovnice ČT Urbišová k útoku v New Orleans (zdroj: ČT24)

Útok z noci na středu, který FBI vyšetřuje jako teroristický, je podle deníku The New York Times (NYT) nejhorším takovýmto incidentem ve Spojených státech za poslední více než rok.

„Těla, těla po celé ulici, všichni křičeli a ječeli,“ popsal následky činu osmnáctiletý Zion Parsons z nedalekého Gulfportu, jehož kamarádka přišla o život. „Je to jako ve válečné zóně,“ dodal. Mezi mrtvými a zraněnými bylo podle amerických médií několik lidí mladších dvaceti let, ale také sedmatřicetiletý otec dvou dětí z města Baton Rouge.

Vyšetřování pachatele

Agentura AP napsala, že na ulici Bourbon Street v době útoku nebyly aktivované vysouvací sloupky na ochranu chodců, protože je město momentálně vyměňuje. U vjezdu do ulice místo toho stálo policejní auto, pachatel jej ale objel po chodníku.

Podle médií Jabbar v letech 2007 až 2015 pracoval pro armádu mimo jiné jako počítačový specialista a jeden rok strávil v Afghánistánu. Po odchodu z ozbrojených sil studoval na univerzitě v Georgii a svěřil se tamnímu studentskému listu, že je pro něj těžké zvyknout si na život civilisty. Soudní záznamy podle AP ukazují, že se později dostal do finančních problémů a že ztroskotalo jeho manželství.

Výbuch v Las Vegas

Úřady se podle Bidena také snažily zjistit, zdali mohlo krveprolití v New Orleans souviset s výbuchem vozu automobilky Tesla před Trumpovým hotelem v Las Vegas, při kterém zemřel řidič a sedm lidí utrpělo zranění.

Jak už bylo zmíněno výše, tento scénář, o němž mimo jiné spekuloval na své sociální síti X šéf Tesly Elon Musk, který je zároveň blízkým spolupracovníkem zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, FBI ve čtvrtek odpoledne vyvrátila s tím, že mezi oběma incidenty v tuto chvíli nevidí žádnou souvislost.

Studio 6: Výbuch elektromobilu v Las Vegas (zdroj: ČT24)

Musk totiž přišel s tvrzením, že auto použité v New Orleans i vůz Cybertruck, který ve středu ráno explodoval před hotelem, byly zapůjčené skrze platformu Turo umožňující jednotlivcům pronajímat svá vozidla. Tuto informaci poté potvrdil deník NYT a následně také přímo Turo.

„Aktivně spolupracujeme s orgány činnými v trestním řízení. Sdílíme s nimi veškeré informace, které by mohly být při vyšetřování důležité. Nejsme si vědomi, že by některý ze zákazníků měl záznam, který by ho identifikoval jako bezpečnostní hrozbu,“ stojí v prohlášení společnosti Turo.

Výrobce vozu odmítl, že by šlo o technickou závadu. Vyšetřovatelé navíc v tomto případě masivní konstrukci elektrického vozu chválí. „Už jen to, že šlo o cybertruck, výrazně omezilo škody na vchodu do budovy. Síla výbuchu směřovala vzhůru a dozadu. Když se podíváte na video, zjistíte, že výbuch ani nerozbil skleněné dveře do hotelu,“ vysvětlil šerif Las Vegas Kevin McMahill.

Útok v New Yorku

O několik hodin později skupina až čtyř mužů zaútočila na dav před podnikem v newyorském obvodu Queens. Střelba se odehrála před nočním klubem Amazura, kde se pořádají soukromé akce. „Policisté, kteří reagovali na vícero tísňových volání, našli na místě deset zraněných. Jde o šest žen a čtyři muže,“ upřesnil následně náčelník newyorské policie Philip Rivera.

V případě útoku v New Yorku vyšetřovatelé na rozdíl od událostí v New Orleans a Las Vegas brzy vyloučili možnost terorismu. Bezpečnostní situace v zemi a přístup úřadů i federálních institucí k předcházení podobným incidentům jsou ale v médiích a na sociálních sítích předmětem silné kritiky.

Načítání...