USA a EU ruší sankce: Írán podle MAAE splnil všechno, co měl

Írán podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) splnil veškeré požadavky loňské dohody s velmocemi ohledně svého jaderného programu. Uvolnila se tak cesta k ukončení protiíránských sankcí, jejich zrušení vzápětí ohlásily Spojené státy i Evropská unie.

Jukija Amano: Jde o důležitý den pro mezinárodní společenství
Zdroj: Leonhard Foeger/Reuters

Inspektoři MAAE přímo na místě v Íránu prověřili, že země splnila vše, co se od ní požadovalo. Jak prohlásil šéf agentury Jukija Amano, jde o „důležitý den pro mezinárodní společenství“. Oznámil rovněž, že v neděli odcestuje do Íránu, kde se mimo jiné setká s prezidentem Hasanem Rouháním.

John Kerry a Mohammad Džavád Zaríf na vídeňských jednáních o íránském jaderném programu
Zdroj: Kevin Lamarque/Reuters

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf již ráno uvedl, že sankce proti Teheránu by měly být uvolněny ještě v sobotu. „Dnešek je dobrým dnem pro íránský lid, neboť budou uvolněny sankce,“ citovala agentura Reuters ministra, který ve Vídni jednal se svým americkým protějškem Johnem Kerrym a s šéfkou diplomacie Evropské unie Federicou Mogheriniovou. Právě Kerry a Mogheriniová večer oznámili zrušení sankcí. Americký prezident Barack Obama vzápětí podepsal příslušná nařízení, která sankce definitivně ukončí.

Mohammad Džavád Zaríf, Jukija Amano a Federica Mogheriniová
Zdroj: Leonhard Foeger/Reuters

„Dnes jsou díky krokům učiněným od loňského července Spojené státy, naši spojenci na Blízkém východě a v celém světě ve větším bezpečí, protože hrozba jaderné zbraně je menší,“ řekl Kerry ve Vídni. „Jaderná dohoda přinesla své ovoce,“ uvedl na Twitteru Rouhání, který zároveň pochválil Íránce za to, jakou prokázali při zdlouhavých jednáních trpělivost.

Svět dohodu vítá, Izrael je skeptický

Íránská vlajka před vídeňským sídlem MAAE
Zdroj: Leonhard Foeger/Reuters

Oznámení o naplnění dohody světové mocnosti téměř jednohlasně přivítaly. Podle britského ministra zahraničí Philipa Hammonda se nyní Blízký východ a celý svět stanou bezpečnějším místem. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier ve svém oficiálním prohlášení označil dohodu za „historický úspěch diplomacie“. Také podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je naplnění závazků jaderné dohody důležitým milníkem. Zástupci Izraele nicméně vyjádřili přesvědčení, že Teherán se bude navzdory dohodě i dál pokoušet vyvinout jadernou zbraň.

Írán dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel loni v červenci se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku. Írán po uvolnění sankcí mimo jiné získá přístup ke 100 miliardám dolarů z ropných příjmů, které jsou blokovány v bankách v zahraničí.

List Jerusalem Post ovšem poznamenává, že Írán na tom navzdory zrušení sankcí nebude ekonomicky nejlépe - především kvůli stále klesajícím cenám ropy. Ropný průmysl totiž vytváří zhruba pětinu HDP. Kromě toho zůstávají v platnosti americké sankce, které nesouvisejí s íránským jaderným programem, ale s porušováním lidských práv a podporou terorismu.

Írán v sobotu rovněž oznámil, že v rámci výměny vězňů propustil na svobodu čtyři íránsko-americké občany. Propuštěn byl zpravodaj amerického listu The Washington Post v Íránu Jason Rezaian, bývalý člen amerického námořnictva Amir Hekmati, křesťanský pastor Saeed Abedini a Nosratollah Khosravi-Roodsari. USA recipročně omilostnily sedm íránských vězňů, z nichž šest má americko-íránské občanství.

Írán koupí 114 letadel Airbus

Jak uvedl íránský ministr dopravy Abbás Ahmad Achúndí, Írán po zrušení sankcí hodlá koupit 114 letadel od evropského výrobce Airbus. Hodnota kontraktu by podle katalogových cen přesahovala deset miliard dolarů (zhruba čtvrt bilionu Kč). Irán již dříve uvedl, že hodlá během příštího desetiletí nakoupit 400 letadel pro osobní přepravu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Šest těl a horská chata. Bulharská policie rozplétá záhadný případ

Podivný případ vyšetřují policisté v Bulharsku. V horách na hranici se Srbskem našli v horské chatě tři mrtvé. Následně objevili v odstavené dodávce další tři mužská těla – mezi nimi i mrtvého patnáctiletého chlapce. Jde o členy jedné skupiny, která měla základnu ve shořelé chatě Petrohan. Vyšetřovatelé prohlásili, že jde o zločin, který nemá v zemi obdoby. Proto se teď případu říká bulharské „Twin Peaks“. Mrtví měli patřit k neziskové organizaci chránící přírodu. Mezi tamními lidmi se ale šíří zvěsti, že nebyli těmi, kým se zdáli být.
před 31 mminutami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 35 mminutami

Šéfové amerických imigračních úřadů vypovídali před sněmovním výborem

Ředitelé amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE), Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) a americké imigrační služby USCIS vypovídali v úterý odpoledne SEČ před výborem pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů. Šlo o jejich první svědectví od zastřelení dvou Američanů imigračními agenty v Minneapolisu a od částečného stažení federálních agentů z Minnesoty.
16:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
16:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
12:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rusko dle Kyjeva chce, aby si rodiny zajatých vojáků registrovaly Starlink

Ruská armáda využívá rodiny ukrajinských vojáků v ruském zajetí k tomu, aby na sebe registrovaly terminály satelitního systému Starlink, upozornil ukrajinský koordinační štáb pro otázky válečných zajatců. Společnost SpaceX, pod který Starlink spadá, nedávno zablokovala terminály, které Moskva používala k dronovým útokům proti sousední zemi. Na Ukrajině zároveň vznikl seznam povolených zařízení.
před 4 hhodinami

Na Antarktidě kvůli ptačí chřipce hromadně umírají chaluhy

V letech 2023 a 2024 zemřelo v Antarktidě více než padesát chaluh, což jsou mořští ptáci příbuzní s racky. Příčinou byla vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1, popsali teď přírodovědci v odborném časopise Scientific Reports. Jedná se o první zdokumentovaný úhyn volně žijících zvířat v důsledku tohoto viru na tomto kontinentu, tvrdí autoři.
před 9 hhodinami

Začernění v Epsteinových spisech neskrývá jen jména obětí, potvrdili kongresmani

Ve složkách týkajících se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina byla začerněna jména nejméně šesti osob, které nebyly mezi oběťmi, naznačil podle CNN republikánský kongresman Thomas Massie spolu s demokratickým kongresmanem Ro Khannou. Oba měli v pondělí poprvé možnost prohlédnout nezačerněnou verzi spisů ministerstva spravedlnosti.
před 9 hhodinami
Načítání...