Írán usiluje o přízeň Západu: Propustil čtyři íránsko-americké občany

3 minuty
Události: Teherán propustil na svobodu čtyři íránsko-americké vězně
Zdroj: ČT24

Írán oznámil, že v rámci výměny vězňů propustil na svobodu čtyři íránsko-americké občany. Propuštěn byl zpravodaj amerického listu The Washington Post v Íránu Jason Rezaian, bývalý člen amerického námořnictva Amir Hekmati, křesťanský pastor Saeed Abedini a Nosratollah Khosravi-Roodsari. USA recipročně omilostnily sedm íránských vězňů, z nichž šest má americko-íránské občanství.

Rezaian byl loni v říjnu shledán vinným ze špionáže a odsouzen. Výši trestu však revoluční tribunál v Teheránu, který soudí politické případy či kauzy dotýkající se národní bezpečnosti, neupřesnil. Abedini byl v roce 2012 uvězněn kvůli údajnému šíření křesťanství, za což dostal osm let. Bývalý voják Hekmati byl zadržen v roce 2011 a později odsouzen za špionáž. Bližší podrobnosti o Khosravim agentury neuvádějí. Podle AP je v Íránu zadržován ještě americký podnikatel Siamad Namazi. Zatkli ho loni v říjnu, když ze svého sídla v Dubaji přicestoval na návštěvu příbuzných do Teheránu.

„V souladu s nařízením nejvyšší bezpečnostní rady a v národním zájmu byli v rámci výměny vězňů propuštěni čtyři odsouzení, kteří mají dvojí občanství,“ citovala íránská média teheránského generálního prokurátora Abbáse Džafarího Dolatabádího. Propuštění jsou nyní na cestě do Švýcarska, odkud se přesunou k lékařskému ošetření na americké základně v Německu.

Krok Teheránu je nejspíš další snahou Íránců získat si přízeň Západu, aby mohly být zrušeny mezinárodní sankce zavedené kvůli spornému íránskému jadernému programu. „My jsme nabídli milost sedmi Íráncům, kteří byli odsouzení nebo s nimi v USA probíhal proces," uvedl nejmenovaný americký představitel s tím, že byla stažena obvinění proti dalším 14 Íráncům. Jak uvedl washingtonský zpravodaj ČT Martin Řezníček, jde zřejmě o součást větší tajné dohody a další vítězství umírněného křídla v Íránu po nedávném propuštění skupiny zadržovaných amerických námořníků.

3 minuty
USA a EU ruší sankce proti Íránu, Teherán propustil vězně
Zdroj: ČT24

Zprávu o propuštění amerických občanů přivítali i republikáni včetně kandidátů na prezidenta Teda Cruze, Marca Rubia nebo favorita Donalda Trumpa. Ten se ale vůči Bílému domu nezdržel kritiky. „K tomuhle mělo dojít před třemi, čtyřmi lety. Dřív než došlo k dohodě. Tohle je nejdelší vyjednávání na světě,“ prohlásil.

MAAE: Írán splnil podmínky jaderné dohody s velmocemi

Zpráva o propuštění vězňů se objevila ve stejný den, kdy Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vydala závěrečnou zprávu, podle níž Írán splnil veškeré požadavky loňské dohody s velmocemi ohledně svého jaderného programu. Uvolnila se tak cesta ke zrušení sankcí proti Teheránu, jejichž konec EU a USA vzápětí oznámily. Írán pak mimo jiné získá přístup ke 100 miliardám dolarů z ropných příjmů, které jsou blokovány v bankách v zahraničí.

Írán dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel loni v červenci se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur.
09:47Aktualizovánopřed 9 mminutami

Izraelské údery zabily za dva dny na šedesát Palestinců, tvrdí Hamás

Nejméně 29 lidí přišlo o život při útocích, které na severu i jihu Pásma Gazy ve středu časně ráno podniklo izraelské letectvo. Podle agentury AFP to uvedla civilní obrana na palestinském teritoriu ovládaném teroristickým hnutím Hamás. V úterý civilní obrana informovala rovněž o útoku poblíž nemocnice v Chán Júnisu na jihu Gazy, který si prý vyžádal 28 životů.
09:26Aktualizovánopřed 13 mminutami

Trump se setkal se syrským vůdcem Šarou

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou. Je to první setkání vrcholných představitelů těchto zemí za 25 let. Trump v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii.
09:38Aktualizovánopřed 20 mminutami

Rádio Svobodná Evropa dostalo se zpožděním peníze na duben

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ve středu obdrželo se šestitýdenním zpožděním finance na svůj dubnový provoz, uvedla rozhlasová stanice se sídlem v Praze. Pokračuje nicméně v soudním sporu o získání všech finančních prostředků, které pro ni na letošní rok vyčlenil americký Kongres a které jí odebrala administrativa prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

USA mohou deportovat na základě dvousetletého zákona, rozhodla soudkyně

Federální soudkyně v americkém státu Pensylvánie v úterý rozhodla, že Spojené státy mohou k urychlení deportací údajných členů venezuelských gangů používat zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798. Agentura Reuters píše, že úřady o tom ovšem tyto lidi musejí v třítýdenním předstihu informovat a musejí jim dát možnost se proti rozhodnutí o vyhoštění bránit.
05:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Orbán obvinil Ukrajinu a maďarskou opozici z „očerňující kampaně“

Maďarský národněkonzervativní premiér Viktor Orbán v úterý obvinil Ukrajinu z toho, že se v Maďarsku snaží narušit vládou spuštěné dotazování veřejnosti týkající se možného vstupu Ukrajiny do EU. Server Telex.hu napsal, že podle Orbána k tomu Ukrajincům slouží hlavní maďarská opoziční strana TISZA. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil.
06:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vraždění Židů s válkou neskončilo. Za pogromem v Kielcích stáli komunisti, říká polonista

K vraždění Židů na evropském kontinentě docházelo po mnoho staletí. S porážkou nacistického režimu, který si dal za cíl „konečné řešení židovské otázky“, však násilí neskončilo. Historik Jiří Friedl z Univerzity Karlovy a polonista Jan Jeništa z Univerzity Palackého pro web ČT24 popsali poválečné pogromy na území tehdejšího Československa a v Polsku. Tam se odehrál jeden z nejznámějších poválečných pogromů, který byl podle polonisty odkazujícího se na mnohé zdroje připravený komunistickou tajnou policií a vykazoval prvky promyšleného plánu.
před 3 hhodinami

V USA jsou první Afrikánci, kterým Washington zaručil status uprchlíka

Do Spojených států dorazila první skupina Afrikánců, potomků evropských přistěhovalců, kterým Washington zaručil status uprchlíka. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa tito lidé v Jihoafrické republice sami čelí rasové diskriminaci, což tamní vláda popírá. Statistiky přitom dokládají, že bílá menšina stále patří mezi privilegované – vlastní většinu půdy a nezaměstnanost u ní představuje zhruba deset procent. V řadách černošské populace si přitom práci nemůže najít téměř polovina lidí.
před 3 hhodinami
Načítání...