Rusko pokračuje v ostřelování Ukrajiny napříč frontou. Cherson hlásil hned několik požárů. Okolí se přitom stále potýká s dopady povodní po zničení Kachovské přehrady. Rekordní škody hlásí i tamní zemědělci – 600 tisíc hektarů půdy je nově bez přísunu vody. Řada podniků tak řeší pár měsíců po okupaci další katastrofu.
Ukrajinští farmáři se snaží odstranit miny z polí, které nezničila povodeň
Farmáři poblíž Kachovky používají drony, které roznášejí speciální postřiky. Voda mohla na pole přinést nevybuchlé miny, a je proto potřeba odstranit všechny rostliny a zkontrolovat ho.
Dřív nad okupovaným územím létaly hlavně válečné bezpilotní stroje. Farmáři tehdy fungovat nechtěli a dnes často nemohou. Likvidovat dědictví fronty je nákladné.
Jih Ukrajiny je jeden z nejúrodnějších koutů Evropy, ale teď i jeden z nejrizikovějších. Jedno zemědělské družstvo poblíž zničené přehrady hospodaří zhruba na pěti tisících hektarech. Vlastními silami se jim dosud podařilo odminovat zhruba třetinu.
Podnik, v němž štáb ČT natáčel, je v oblasti prakticky jediný, který stále funguje. I přesto, že Rusové podle zdejšího manažera část majetku rozkradli.
Po okupaci přibyl další problém. Podnik dělí asi deset kilometrů od zničené přehrady – hlavního zdroje vody. Bez ní tak zůstávají zavlažovací stroje i přívodné kanály. Zatímco tady voda není, o desítky kilometrů dál v Chersonu jí bylo až příliš.
Regulované zavlažování 94 procent veškeré zemědělské půdy v Chersonské oblasti je – nebo spíše bylo – závislé na Kachovské přehradě. Tu bude třeba znovu postavit a dalších pět let zabere, než se naplní. Dohromady si tak farmáři počkají minimálně dekádu.