Ukrajinci usilují o osvobození Kreminny. Čelí mobilizovaným Rusům, kteří „jdou na porážku“

Nejtěžší boje války na Ukrajině se v novém roce stále odehrávají v Doněcké a Luhanské oblasti. K významnému střetu se podle informací britských tajných služeb schyluje v oblasti města Kreminna. Podle analytiků je nyní postup ukrajinských bojových složek hrozbou pro ruskou snahu o dobytí Bachmutu.

Úřad ukrajinského generálního prokurátora tento týden oznámil, že ruská armáda v pátek – po začátku Ruskem proklamovaného příměří během pravoslavných vánočních svátků – ostřelovala Bachmut, který je nyní epicentrem bojů na východní Ukrajině. Od města Kreminna je vzdálený zhruba osmdesát kilometrů. 

Kreminna, klíčová oblast následujících týdnů, se nachází v Luhanské oblasti, hned za administrativní hranicí s Doněckou oblastí, asi pětadvacet kilometrů severozápadně od města Severodoněck. Toho se koncem června zmocnily ruské síly po brutálním obléhání a intenzivních bojích v ulicích.

O Kreminně a také Bachmutu hovořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého je v těchto místech situace „obtížná a nesnesitelná“. Bachmut se Rusové snaží obejít přes severněji položený Soledar, kde podle Zelenského „pokračují těžké boje“. Obrannou linii u Bachmutu proto v následujících týdnech posílí další ukrajinské jednotky.

Kolem Bachmutu a Soledaru se linie dotyku výrazněji nehýbe od začátku léta. „V okolí těchto dvou měst není místo, kde by okupanti nepoložili svůj život za šílené ideje pánů ruského režimu,“ komentoval ukrajinský prezident. Zkáza je v Bachmutu vidět na každém kroku. I přes soustavné ostřelování ve městě stále zůstávají někteří civilisté. Žijí bez proudu a tepla.

3 minuty
Události: Vývoj ruské invaze na Ukrajinu v pondělí
Zdroj: ČT24

Hlavou proti množství

Přestože v září byly ukrajinské síly velmi úspěšné v protiofenzivě v celé Charkovské oblasti a donutily Rusy k ústupu, od té doby se jejich postup zastavil, hlavně kvůli posílené ruské obraně v Doněcké oblasti. 

„Rusové chápou, že pokud ztratí Kreminnu, padne celá jejich obranná linie,“ napsal na konci prosince šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v příspěvku na sociální síti Telegram. Podle jeho slov se z oblasti stahovali ruští velitelé dál na východ, toto tvrzení ale nelze ověřit.

V rozhovorech pro stanici Svobodná Evropa (RFE/RL) uvedli ukrajinští vojáci, kteří v oblasti bojují, že ruské jednotky jsou oproti postupu v Charkovské oblasti tentokrát početnější a méně rozprostřené. „Snažíme se bojovat pomocí našich hlav. Oni bojují přečíslením. Protože jejich zdroje, a to neprozrazujeme žádné tajemství, jsou mnohem větší než naše,“ řekl pro stanici nejmenovaný voják.

Na porážku

Vojenští analytici místo rovněž popisují jako oblast tradičního válečného boje pokrytou zákopy a obrannými valy. „Rusové se vždy prostě protlačí. A spousta z nich zemře, protože nemají žádnou taktiku, nic takového,“ řekl pro RFE/RL další voják. „Prostě jdou jako maso na porážku. Byly případy, kdy pěchota říkala, že šli na bojiště bez jakýchkoli ozbrojených vozidel nebo kulometů,“ dodal. 

Ukrajinci se chtějí okolí města zmocnit hlavně kvůli tomu, aby zkomplikovali ruské armádě zásobování a logistiku nutnou pro zajišťování pozic na východě země. 

Podle Hajdaje kvůli významu oblasti Rusové „přesunuli několik praporů výsadkářů a těžkou techniku“. „Nepřítel tam postupně slábne. Okupanti se nyní snaží udržet Kreminnu, aby zabránili rozštěpení své obrany v Luhanské oblasti na dvě poloviny,“ uvedl šéf Luhanské oblasti v neděli v televizním rozhovoru.

Dodal, že v zimě stále častěji dochází k nehodám v objektech infrastruktury na dobytých územích, protože útočníci vůbec nevěnují pozornost jejich stavu.  Americký Institut pro studium války (ISW) na konci roku uvedl, že podle zpráv jsou součástí ruských jednotek bojujících podél této frontové linie hlavně mobilizovaní vojáci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Z dronů se staly primární zbraně rusko-ukrajinské války

Diplomatické snahy o zastavení bojů v ruské válce na Ukrajině se podle ukrajinských vojáků na frontě nijak neprojevují. Většina zranění je podle nich nyní způsobována drony. Ty rovněž útočí každodenně na civilisty, na charkovském sídlišti je nově pět zraněných včetně dítěte. Obě strany konfliktu se k tomu obviňují z porušování moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

USA vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Rádia Svobodná Evropa

Spojené státy vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Nastojaščeje vremja, vytvořené rozhlasovými stanicemi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Podle agentury AFP to uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Kromě Ruska vysílá televize také na Ukrajinu, do zemí Střední Asie a východní Evropy.
před 3 hhodinami

Turecká opozice vyzvala k bojkotu ekonomiky

Navzdory svátkům pokračují v Turecku protesty, které před více než dvěma týdny spustilo zadržení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua za údajnou korupci a napomáhání teroristům. Masové demonstrace ale přerostly v méně okázalé projevy vzdoru. Naposledy například turecká opozice vyzvala své příznivce, aby po celý den neutráceli žádné peníze a bojkotovali tím ekonomiku.
před 3 hhodinami

Izrael udeřil na školu v Gaze. Prý útočil na Hamás

Izraelský úder na školní areál ve čtvrtek ve městě Gaza zabil nejméně třicet lidí, uvedla agentura AFP, další média zmiňují o několik jednotek nižší údaj. Podle palestinských zdrojů se v areálu nacházeli lidé, kteří prchali před boji. Izraelská armáda uvedla, že v oblasti útočila na předního představitele teroristického Hamásu. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, podle Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za osmnáct měsíců války.
před 4 hhodinami

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...