Trump se sešel s Mayovou, po brexitu doufá ve „velkou obchodní smlouvu“ s USA

3 minuty
Události ČT: Trump s Mayovou vyzdvihli jedinečný vztah obou spojenců
Zdroj: ČT24

Po pondělních setkáních se členy královské rodiny a státním banketu jednal americký prezident Donald Trump v rámci státní návštěvy Británie s končící premiérkou Theresou Mayovou. Hovořili o budoucí obchodní smlouvě mezi Londýnem a Washingtonem, o čínské firmě Huawei nebo o klimatických změnách. Očekávaly se také masivní protesty proti Trumpově přítomnosti v Británii, na Trafalgarském náměstí se ale nakonec sešlo méně lidí než při Trumpově první návštěvě ve funkci prezidenta loni v létě.

Mayová se s Trumpem sešla už při pracovní snídani, k níž zasedli i představitelé deseti významných amerických a britských firem. Následně oba státníci jednali v Downing Street a vystoupili na společné tiskové konferenci. Rozhovor mezi čtyřma očima v plánu není. Schůzka přichází jen několik dní před tím, než Mayová 7. června opustí pozici lídra Konzervativní strany a otevře tak cestu k výběru svého nástupce v premiérské funkci.

Oba politici na úvod tiskové konference připomněli oběti spojenecké invaze v Normandii v roce 1944. Svět si v těchto dnech připomíná 75. výročí operace; Trump i Mayová se chystají na oslavy do Francie.

13 minut
Sestřih brífinku Trumpa s Mayovou
Zdroj: ČT24

Trump: Británie je naším největším obchodním partnerem

Britský tisk v souvislosti s Trumpovou návštěvou hojně skloňoval obchodní dohodu, kterou chce Británie se Spojenými státy uzavřít po odchodu z Evropské unie. Podle Trumpa může Británie od vyjednávacího stolu odejít s velmi výhodnou smlouvou.

„Velká obchodní smlouva je možná, jakmile se Spojené království zbaví svých okovů. Už začínáme jednat!“ napsal prezident v pondělí na svém Twitteru. Před setkáním s Mayovou v úterý novinářům řekl, že USA a Británii pojí velmi dobré vztahy. Spojené království je největším americkým obchodním partnerem a nyní je „velká příležitost (obchod) výrazně rozšířit“, řekl prezident.

„Když jednáte o obchodní dohodě, na stole jsou všechny možnosti, takže i (britská státní zdravotní služba NHS je na stole nebo všechno ostatní,“ uvedl Trump na otázku ohledně možného přístupu amerických firem do NHS. Tento bod před Trumpovým příjezdem zmínil americký velvyslanec v Londýně, což vzbudilo kritické reakce především labouristické opozice. Šéf labouristů Jeremy Corbyn uvedl, že „bude bojovat do posledního dechu“, aby NHS udržel z dosahu amerických společností.

Kriticky reagoval na Trumpova slova také konzervativní ministr zdravotnictví Matt Hancock nebo další uchazeč o premiérskou funkci a bývalý ministr pro brexit Dominic Raab.

5 minut
Zpravodaj ČT Vostal: Podle Trumpa bude brexit pro Británii dobrý
Zdroj: ČT24

Vztah Trumpa k brexitu označuje část britského tisku za nejsledovanější téma návštěvy. Trump v minulosti dával najevo, že postup Mayové při dojednávání podmínek brexitu neschvaloval. Při úterní tiskové konferenci ji ale označil za profesionálku a řekl, že podle něho odvedla dobrou práci.

Jako jejího nástupce otevřeně podporuje bývalého šéfa diplomacie Borise Johnsona. Ve víkendovém rozhovoru v deníku The Sun řekl, že Johnson by byl velmi dobrým premiérem. Do sídla amerického velvyslance v Londýně za Trumpem vpodvečer zamířil lídr Strany pro brexit, euroskeptik Nigel Farage, kterého šéf Bílého domu označuje za svého přítele.

Trump s Johnsonem v úterý odpoledne hovořil dvacet minut telefonicky, osobní schůzka s oběma muži se ale zatím neuskutečnila a dotyční politici si údajně stěžují, že se je Mayová během Trumpova pobytu snaží izolovat. Televize Sky News v úterý zveřejnila nepotvrzenou zprávu, že se Trump setká s ministrem životního prostředí Michaelem Govem, jedním z favoritů na post budoucího ministerského předsedy. 

List The Daily Mirror upozornil na politický obrat Borise Johnsona, který před Trumpovým vítězným tažením v prezidentských volbách častoval budoucího šéfa Bílého domu urážlivými výrazy. V roce 2015 o něm prohlásil, že Trump je pomatený ignorant neschopný vykonávat prezidentský úřad. „Pozval bych ho, aby poznal Londýn, ale nechtěl bych Londýňany vystavit zbytečnému riziku setkání s Donaldem Trumpem,“ řekl tehdy.

Trump Brity varoval před spoluprací s Huawei

Trump dále údajně Brity varoval, aby nepovolili firmě Huawei podílet se v Británii na výstavbě mobilní sítě páté generace. Americké tajné služby mají podezření, že Huawei je nástrojem čínských tajných služeb, což Peking i zástupci firmy popírají.

Britský ministr vnitra Ben Wallace v úterý řekl, že rozhodnutí o využívání technologií firmy Huawei v Británii dosud nepadlo. „Vláda dosud nedospěla k rozhodnutí, jak využívat infrastrukturu, která je potenciálně zranitelná a může být zneužita ke špionáži proti naší zemi. Nasloucháme našim spojencům a evropským partnerům,“ uvedl ministr. 

Trump ale otázku ohledně Huawei nevnímá do budoucna jako překážku. „Ohledně Huawei a všeho dalšího se zcela jistě dohodneme,“ řekl.

Trump také zopakoval, že členské země NATO „musí plnit své závazky“, a ty, které dosud nezvýšily armádní výdaje na stanovená dvě procenta hrubého domácího produktu, by tak měly učinit. „Nemají na výběr,“ uvedl americký prezident. Trump od nástupu do Bílého domu od členů NATO opakovaně žádá, aby vydávali na obranu ročně nejméně dvě procenta HDP, což nemalá část z nich včetně České republiky zatím nedělá.

Mayová pak připustila, že se s Trumpem neshodli na některých tématech, jako jsou klimatické změny nebo Írán. Šéfka britské vlády zdůraznila, že Londýn stále podporuje mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu, od níž USA loni odstoupily. Podobně Británie podle Mayové podporuje pařížskou klimatickou dohodu, kterou Trump odmítá.

Protestujících bylo méně, než se čekalo

Druhý den státní návštěvy je také dnem, kdy se v několika městech očekávaly největší protesty proti přítomnosti amerického prezidenta. Na Trafalgarském náměstí se sešly tisíce lidí, podle některých předpovědí se ale mělo do protestu zapojit sto tisíc až čtvrt milionu účastníků, což se ukázalo jako přehnaný odhad.

Protestující podpořil londýnský starosta Sadiq Khan, který patří k nejhlasitějším kritikům amerického prezidenta. V rozhovoru pro televizi Sky News označil prezidenta za prototyp všech ultrapravičáků světa. Podle průzkumu YouGov podporuje Trumpa 21 procent Britů, mezi ženami má podporu dokonce jen 14 procent.

Protest proti návštěvě Donalda Trumpa v Británii
Zdroj: Toby Melville/Reuters

K demonstrantům promluvil také lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn. V projevu k demonstrantům odsoudil „rozvratnickou“ politiku Bílého domu v otázce migrace, lidských práv, obchodu a ochrany klimatu. Trumpa přitom Corbyn přímo nejmenoval, svou kritikou mířil na „našeho hosta“. Šéf labouristů také odsoudil urážky londýnského starosty Sadiqa Khana, kterého Trump označil za „ztroskotance“. 

Corbyn pozvání k pondělní slavnostní večeři bojkotoval. Podle Trumpa místo toho požádal o osobní setkání, které ale americký prezident odmítl. Podle svých slov Corbyna považuje za „negativní sílu“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Věznice ve Francii se staly terčem žhářských útoků, na jednu se střílelo

Několik francouzských věznic hlavně na jihu země se v noci na úterý stalo terčem mnoha útoků, především zapalování automobilů v jejich blízkosti, ale také střelby z automatické zbraně, oznámil ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Podle informovaných zdrojů agentury AFP je zjevné, že akce byly koordinované a souvisí s bojem státu proti drogové kriminalitě.
před 1 mminutou

Putinova válka je genocidní, Ukrajinci nemají kam couvnout, upozorňuje historik

Rusku jde o likvidaci ukrajinské státnosti a identity, připomněl po ruském útoku na Sumy historik David Svoboda. Ukrajinci proto nemají kam couvnout, dodal v Událostech, komentářích, které moderoval Daniel Takáč. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký podotkl, že útok kazetovou municí v zastavěné oblasti je mimo jakákoliv civilizační pravidla. Podle bývalého vyšetřovatele mezinárodního tribunálu v Haagu Vladimíra Dzura by mohlo jít o válečný zločin.
před 35 mminutami

Birmingham kvůli stávce popelářů zavalily odpadky. Pomoci mají armádní experti

Kvůli více než měsíc trvající stávce popelářů v britském Birminghamu povolala vláda armádní plánovače, aby pomohli s úklidem všudypřítomných odpadků. Informovala o tom stanice BBC či web deníku The Guardian, podle nějž se v ulicích města dosud nahromadilo přes sedmnáct tisíc tun odpadu.
před 42 mminutami

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
před 59 mminutami

Voják se dobrovolně vzdal Ukrajincům, ruský soud mu vyměřil 15 let

Vojenský soud na ruském ostrově Sachalin poslal na patnáct let do vězení vojáka za to, že se dobrovolně vzdal ukrajinským ozbrojeným silám. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsal ruský portál Kommersant, který upozornil, že to je první známé odsouzení za dobrovolné vzdání se nepříteli za současné ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Muž podle webu vinu odmítl.
před 1 hhodinou

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 2 hhodinami

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 3 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...