Tisíc palestinských vězňů za Gilada Šalita

Jeruzalém - Izraelský voják Gilad Šalit se více než po pěti letech palestinského zajetí dostane na svobodu. Ozbrojené křídlo hnutí Hamás a izraleský premiér Netanjahu uzavřeli průlomovou dohodu o výměně vězňů. Hamás, který ovládá pásmo Gazy, vydá Šalita za 1000 palestinských vězňů. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Šalit bude doma v nadcházejících dnech. Izrael po vojákově únosu vyhlásil přísnou blokádu pásma Gazy, kterou dodnes plně neuvolnil.

Vojína Gilada Šalita unesli v devatenácti. Přes pět let je vězněm Palestinců. Všechny pokusy o jeho navrácení za tu doby ztroskotaly. Až nyní, po vyjednávání v Egyptě s účastí Německa, oznámil Izrael dosažení kompromisu. Hamás dohodu líčí jako velké vítězství Palestinců, lidé v Gaze slaví.

V první fázi Izrael propustí 450 palestinských vězňů. Pak Hamás pošle domů Šalita. Ten z pásma Gazy přes Egypt a Německo příletí do Tel Avivu. Dva měsíce na to Izrael dohodu naplní propuštěním zbývajících 550 Palestinců. Podle mluvčího ozbrojeného křídla Hamásu abú Ubajdy se ještě dokončují technické aspekty dohody.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu:
„Věřím, že jsme dosáhli nejlepší možné dohody v době zmatků na Blízkém východě.“ 

Mluvčí hnutí Hamás Sami Abu Zuhri:
„Považujeme to za historický moment v dějinách palestinského národa a velké vítězství pro palestinské hnutí odporu.“


Netanjahu prohlásil, že dohoda s Hamásem byla parafována minulý čtvrtek a podepsána dnes. Izrael podle ní musí propustit několik set palestinských vězňů, mezi nimiž budou i osoby usvědčené za útoky proti Izraelcům. Právě to bylo překážkou předchozích dohod, protože Izrael „lidi s krví na rukou“ propustit odmítal. Netanjahu řekl, že chápe bolest těch izraelských rodin, které při palestinských útocích o někoho přišly. Vzhledem k dramatickým událostem v oblasti se prý ale „podařilo vyjednat nejlepší možné podmínky“.

Šalitův případ rozděluje izraelskou veřejnost už mnoho let. Téměř 70 procent Izraelců se domnívá, že by měl Izrael na podmínky Hamásu přistoupit, avšak přes 20 procent je toho názoru, že přijetí těchto podmínek ohrozí zbytek národa, protože se na svobodu dostanou teroristé. 

„Dohoda přinese regionu další oběti. Hamás vybojoval na našem státu velké vítězství. Tisíce teroristů v ulicích zabijí mnoho Izraelců, jak se to už v minulosti stalo,“ myslí si mluvčí izraelské organizace pro oběti terorismu Meir Eindor.

Na severu pásma Gazy dohodu večer slavilo několik tisíc lidí. Pochodovali k mešitě v Džabáliji a oslavovali dohodu jako vítězství odboje Hamásu. Tato radikální organizace bojuje proti Izraeli do jeho zničení a Izrael ji řadí k teroristickým skupinám. Hamás ovládá pásmo Gazy i jejích 1,5 milionu obyvatel.

Manifestace na podporu Gilata Šalita
Zdroj: ČT24