Svatořečení dvou papežů naplní Řím i sociální sítě

Vatikán - Vatikán se intenzivně připravuje na slavnostní svatořečení bývalých papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII., které koncem dubna do Říma přiláká možná až pět milionů poutníků. Vedení katolické církve přichystalo například speciální internetové stránky, ale také informační kanály na sítích Twitter, Facebook či v aplikaci Instagram.

Kanonizace dvou papežů se odehraje 27. dubna, tedy krátce po skončení Velikonoc, které do italské metropole přilákají desetitisíce věřících. Římský starosta Ignazio Marino nedávno odhadl, že na svatořečení populárních papežů může do Vatikánu přijet až pět milionů lidí. Už nyní je v daném termínu plná většina římských penzionů a hotelů.

Pořadatelé této slavnostní události chtějí, aby kanonizace proběhla co možná nejskromněji. Chtějí se vyhnout nákladům, které byly spojeny s blahořečením Jana Pavla II. v roce 2011. Náklady na organizaci masové vigilie v Cirku Maximu pro desetitisíce lidí tehdy několikanásobně překročily plánovaný rozpočet ve výši 1,2 milionu eur (33 milionů Kč). Tentokrát se proto v předvečer svatořečení žádná masová vigilie neuskuteční, pro poutníky ale budou celou noc otevřené všechny římské kostely.

Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, stál v čele církve od roku 1978 do své smrti v roce 2005. Za pontifikátu polského rodáka se zhroutily komunistické režimy ve střední a východní Evropě.

Jan XXIII., který byl papežem od roku 1958 do své smrti v roce 1963, svolal historický druhý vatikánský koncil, jehož úkolem bylo reagovat na potřeby moderní doby.

Vatikán naopak nechce šetřit na zajištění komunikace a informace pro návštěvníky kanonizace bude sdílet mnoha různými způsoby. Kromě speciálních internetových stránek www.2papisanti.org budou fungovat i stránky na Facebooku (2popesaints), Twitteru (@2popesaints), Instagramu (#2popesaints) a YouTube (2popesaints).

Polská událost roku

Na svatořečení „svého papeže“ se horečně připravuje i Polsko. Pro Poláky jde bezesporu o událost roku číslo jedna. „Jan Pavel II. je vnímán jako symbol toho nejlepšího, co dalo Polsko světu,“ podotkl zpravodaj ČT v Josef Pazderka. V současné době vychází v Polsku o Wojtylovi řada knih, točí se hraný i dokumentární film.

Podle původních odhadů mělo odjet na slavnostní ceremoniál do Říma několik stovek tisíc Poláků. Řada z nich ale nakonec svatořečení Jana Pavla II. raději oslaví doma. Všechny větší kostely totiž chystají k této příležitosti speciální akce a bohoslužby, navíc cesta do Říma je pro mnoho Poláků příliš drahým špásem. Hlavní bohoslužba se bude sloužit v Krakově, kde Karol Wojtyla působil před svým odchodem na Svatý stolec jako arcibiskup. 

Filipínci prosili u relikvií po Janu Pavlu II. o zázrak

Na relikvie po Janu Pavlu II. dnes v Manile stály frontu stovky Filipínců v naději, že se dočkají zázraku. Mezi vystavenými předměty byl kus látky potřísněný krví bývalého papeže, jeho čapka, sutana a útržek z jeho pohřebního rubáše. „Jsem šťastná. Teď můžu umřít, když jsem ty relikvie spatřila,“ svěřila se 67letá Gene Suarezová. Na Filipínách je asi 80 milionů katolíků. Celkem žije na souostroví asi 100 milionů lidí.

6 minut
Polsko se připravuje na svatořečení Jana Pavla II.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pád letounu mexického námořnictva v Texasu nepřežilo pět lidí

Nejméně pět lidí zahynulo po pádu malého letadla mexického námořnictva v americkém státě Texas. Letoun se zřítil v pondělí tamního času, přepravoval jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na lokální činitele.
před 1 hhodinou

Policie v Srbsku obklíčila slovenské demonstranty při návštěvě Pellegriniho

Srbská policie při pondělní návštěvě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho v srbském městě Báčsky Petrovec obklíčila v parku demonstranty z řad slovenské menšiny. Ti protestovali proti srbskému prezidentovi Aleksandru Vučičovi, který slovenského protějška při návštěvě doprovázel. Informoval o tom slovenský deník Pravda. Slovenská menšina tvoří v Báčském Petrovci až 60,5 procenta z přibližně šesti tisíc obyvatel.
před 1 hhodinou

Trump hájí snahy o Grónsko americkou „národní bezpečností“

Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že Spojené státy potřebují Grónsko nikoliv kvůli nerostnému bohatství, ale z důvodů národní bezpečnosti. Jeho prohlášení citovala agentura Reuters. O snahách získat Dánsko hovořil šéf Bílého domu letos opakovaně. Grónsko však náleží Dánsku, má status poloautonomního území.
před 3 hhodinami

Ve složkách o Epsteinovi chybí fotky s Trumpem, vadí demokratům

Američtí demokraté viní ministerstvo spravedlnosti, že ze zveřejněných složek o odsouzeném sexuálním delikventovi Jeffreym Epsteinovi odstranilo několik dokumentů. Týká se to i fotografií prezidenta Donalda Trumpa. Resort musel do pátku zveřejnit spisy týkající se zemřelého finančníka. Úřad nicméně zatím zpřístupnil jen jejich zlomek, některé přitom zcela začerněné. Zbytek chce publikovat v následujících týdnech. Podle ministerstva jde totiž o stovky tisíc dokumentů, které je třeba anonymizovat, pokud by zobrazovaly oběti nebo by ohrozily vyšetřování.
před 6 hhodinami

Rusko odmítlo vánoční příměří, chystá rozsáhlé útoky, varoval Zelenskyj

Rusko odmítlo americký návrh na vánoční příměří a zjevně se připravuje podniknout proti Ukrajině o svátcích rozsáhlé útoky, varoval v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Za klíčové podle tamních médií označil posílení protivzdušné obrany země. Ta se plnohodnotné ruské invazi brání už bezmála čtyři roky.
před 8 hhodinami

U Žiliny otevřeli nový úsek dálnice D1 s nejdelším tunelem na Slovensku

Na Slovensku byl otevřen nový klíčový úsek dálnice D1 u Žiliny, jehož součástí je také nejdelší dálniční tunel v zemi. Nová dálnice na severu Slovenska, kterou se podařilo dokončit až s výrazným zpožděním oproti původním plánům, pomůže hlavně tranzitní dopravě. Řidičům z Česka zrychlí jízdu mimo jiné do Vysokých a Nízkých Tater. Slavnostního přestřižení pásky při otevření tunelu se zúčastnili také slovenský premiér Robert Fico (Smer) či ministr dopravy Jozef Ráž.
před 15 hhodinami

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, Dánsko si předvolá velvyslance

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Ten na sociálních sítích napsal, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla a v nejbližších dnech si předvolá amerického velvyslance. K zachování suverenity ostrova vyzvala také EU. Pro Grónsko se podle slov jeho premiéra nic nemění.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Japonští vědci zkoumají ledovce, které odolávají změně klimatu

Místo aby ledovce v Tádžikistánu tály, mírně zvětšují svůj objem. Jde o světovou raritu. Jestli je to způsobeno například vlastnostmi ledu, nebo specifickými lokálními podmínkami, vědci zatím nevědí, ale snaží se to zjistit.
před 16 hhodinami
Načítání...