Studie: Masová střelba je „nakažlivá“, v USA jí nahrávají dostupné zbraně

Syn afghánských přistěhovalců, který zabil v orlandském gay klubu 49 lidí, tedy nejvíce v americké historii, je další z řady pachatelů masové střelby, k níž právě v USA dochází nejčastěji na světě. Vyplývá to z nedávno zveřejněné studie, podle níž je klíčová snadná dostupnost zbraní. Útočníci jsou často duševně choří, touží po slávě a mají s sebou víc zbraní, ukázal výzkum. Odborníci přitom varují, že podobné útoky mohou být nakažlivé.

Na USA připadá mezi lety 1966 a 2012 třetina útoků

Ve Spojených státech je více hromadných střeleb než kdekoli jinde na světě. Docent trestního soudnictví z Alabamské univerzity Adam Lankford se ve svém výzkumu zaměřil na období mezi lety 1966 až 2012, kdy takových masakrů bylo celkem devadesát, což je téměř třetina všech podobných útoků na planetě.

„Lidé byli těmito statistikami trochu překvapení,“ prohlásil Lankford, který zveřejnil závěry loni na výroční konferenci Americké sociologické asociace. Jde o první srovnávací analýzu na toto téma, jež byla pojata v globálním měřítku.

  • Za hromadnou střelbu lze považovat takový incident, při němž zemřeli čtyři lidé nebo více, a za nímž nestojí gangy ani nejde o takzvané rodinné vraždy.

Američané nejčastěji umírají ve škole nebo v práci

Americké masakry mají několik společných faktorů, jimiž se liší od ostatních zemí, zjistila studie. Zatímco v USA je větší pravděpodobnost, že zemřete v zaměstnání nebo ve škole, ve zbytku světa je největší nebezpečí poblíž armádních zařízení.

Další věc je, že ve Spojených státech si střelci většinou přinesou na nevinné civilisty rovnou celý arzenál, v jiných státech mají útočníci k dispozici většinou pouze jednu zbraň. V průměru zemře při střelbě 6,87 oběti, v ostatních 171 sledovaných zemích to je 8,8 oběti.

Menší počet mrtvých v Americe je zřejmě dán tím, že se v USA staly podobné masakry něčím běžným, tudíž policie na tyto situace řádně trénuje, míní Lankford. „V jiných zemích byla reakce policie pomalejší a bylo pravděpodobnější, že nebude dobře připravena,“ podotkl odborník.

Z dostupných údajů vyplývá, že řada střelců v USA byla mentálně postižená, z jiných studií ale vyplynulo, že zatímco počet hromadných útoků v posledních letech prudce narostl, duševně chorých útočníků nijak významně nepřibylo.

Střelci často touží po slávě

Podle Lankforda je pro současnou generaci Američanů stále důležitá sláva, které se střelcům dostává třeba právě díky masakrům. Ve své touze po slávě hledají vyšší cíl, jímž se mnohdy stane islámský džihád.

„Pokud útok (v Orlandu) byl motivován radikální islámskou fundamentalistickou ideologií, je to v souladu s nesnášenlivostí vůči gayům a lesbičkám,“ poznamenal Lankford. „Je děsivé, že pokud pachatelé zabijí hodně lidí, a tím se proslaví, mohou se o to pokusit další. Je to způsob, jak si získat pozornost,“ podotkl vědec.

Orlando truchlí nad oběťmi masakru v tamním gay klubu
Zdroj: Jim Young/Reuters

V posledních letech průměrně jeden útok za dva měsíce

Počet případů masové střelby se mezi lety 2011 a 2014 ztrojnásobil, ukázala analýza Harvardské školy veřejného zdraví a Northeastern University. K útokům docházelo v tomto období průměrně každých 64 dnů, zatímco v průběhu předchozích 29 let to bylo 200 dnů. Zajímavé je, že jinak počet lidí zabitých střelnou zbraní v posledních dvou dekádách klesl.

  • Devětadvacetiletý Omar Mateen, Američan afghánského původu, který zabil v Orlandu 49 lidí, byl na útok dobře připraven. Vyzbrojen byl útočnou puškou AR15 a pistolí. Měl u sebe i výbušninu.
  • Muž byl dlouholetým zaměstnancem největší světové firmy pro bezpečnostní služby G4S a měl od ní k dispozici služební zbraň. U firmy prošel dvěma bezpečnostními prověrkami.

K nejhorším masovým střelbám došlo v uplynulých letech kupříkladu v kině v coloradské Auroře a na základní škole Sandy Hook v connecticutském Newtownu.

V Newtownu zabíjel dvacetiletý Adam Lanza. Doma nejprve zastřelil vlastní matku, která vlastnila několik zbraní. S částí jejího arzenálu následně vyrazil do místní základní školy, kde bylo 600 dětí od pěti do deseti let. Ve třídách začal beze slova pálit, přičemž zabil 20 dětí a 6 dospělých, než obrátil zbraň proti sobě.

Adam Lanza
Zdroj: ČT24/ISIFA

V Auroře vraždil v multikině na promítání Batmana čtyřiadvacetiletý James Holmes. Zabil 12 lidí a dalších 59 zranil. Loni v srpnu byl odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Útočníci své činy napodobují, rizikových je hlavně 13 dnů po střelbě

Někteří vědci se domnívají, že masové střelby mohou být nakažlivé. Pokud dojde k jednomu incidentu, zvyšuje se tím šance, že do dvou týdnů přijde další masakr, zjistili odborníci. Podle Lankforda je tento jev v USA častý, jelikož zbraně jsou zde přístupnější než v ostatních státech.

Odhaduje se, že Američané mají v oběhu 270 milionů až 310 milionů střelných zbraní, což je celosvětové prvenství. Na každého ze 319 milionů obyvatel tak vychází jedna zbraň. V průzkumu společnosti Pew Research Center třetina respondentů uvedla, že někdo v domácnosti vlastní zbraň. Druhý nejvyšší počet zbraní (49 milionů) je v Indii, která přitom nepatří do pětice zemí s nejčastějšími masakry.

obrázek
Zdroj: ČT24

Austrálie se poučila

Čísla naopak ukazují, že zákony omezující zbraně skutečně snižují pravděpodobnost podobného útoku. Třeba v Austrálii došlo mezi lety 1987 a 1996 ke čtyřem hromadným střelbám, po schválení přísnějších zákonů už se ale nic podobného neudálo. Pouze v prosinci 2014 ale íránský imigrant držel rukojmí v kavárně v Sydney – zemřeli tehdy tři lidé včetně únosce, což ovšem do parametrů hromadné střelby nezapadá.

Po masakru vždy vzroste počet Američanů, kteří by rádi zbraně omezili, v zemi ale není politická vůle. Zatímco prezident, demokrat Barack Obama, volá po nových zákonech, republikáni o tom nechtějí ani slyšet a ohánějí se dodatkem ústavy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odlétá na summit Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před ním se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude řešit především ekonomická témata. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 4 mminutami

Britská policie obvinila muže ze založení požárů spojených se Starmerem

Britská policie obvinila ze žhářství muže, který podle policistů v minulých dnech založil požár v domě premiéra Keira Starmera. Zapálil i auto spjaté s předsedou vlády a jednu další budovu, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury. Podle nich je obviněným jednadvacetiletý Ukrajinec Roman Lavrynovyč.
05:48Aktualizovánopřed 41 mminutami

Extrémně vyrovnané rumunské volby může vyhrát krajně pravicový Simion

Rumuni v neděli rozhodnou o nové hlavě státu. Ve druhém kole budou vybírat mezi krajně pravicovým Georgem Simionem a centristou Nicušorem Danem. Analytici píší o nejdůležitějších rumunských volbách od pádu komunismu a varují, že Simionovo vítězství může přivést Bukurešť do izolace, ohrozit demokracii a soukromé investice v zemi a destabilizovat východní křídlo NATO. Průzkumy ukazují buď na naprosto vyrovnaný souboj, nebo favorizují právě Simiona.
07:02Aktualizovánopřed 49 mminutami

Srbští studenti chtějí volby, Vučić je má za ubohé lháře

Studenti v Srbsku hledají kandidáty do voleb, kteří by dokázali porazit vládnoucí stranu prezidenta Aleksandara Vučiče. Současné vedení země obviňují z korupce a z neprůhledných státních zakázek. Jedna taková podle nich způsobila tragický pád střechy na nádraží v Novém Sadu, který vloni způsobil smrt šestnácti lidí. Prezident Vučić ale předčasné volby odmítá.
před 1 hhodinou

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 9 hhodinami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 9 hhodinami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...