Drama v Sydney skončilo smrtí únosce a dvou rukojmích

Sydney Australská policie oznámila, že při incidentu v kavárně v centru Sydney přišli o život tři lidé včetně únosce. Zhruba šestnáctihodinové drama začalo před polednem místního času, když do kavárny přišel muž a zadržel v ní desítky lidí. Několika rukojmím se podařilo z kavárny v průběhu dne uprchnout. Policie se rozhodla k zásahu v okamžiku, kdy se z restaurace ozvaly výstřely. Pachatelem je íránský imigrant, který měl už dříve potíže se zákonem.

Ozbrojený zásah doprovodili policisté střelbou ostrými náboji a ohlušujícími granáty. Z kavárny vzápětí vyběhla skupina vyděšených rukojmích. Představitelé policie na tiskové konferenci uvedli, že zásah byl nutný – pokud by k němu nedošlo, byly by prý ohroženy další životy.

Šlo o spontánní situaci. Vyjednávání do té doby postupovalo dobře

„Nešlo dělat nic jiného. Vyjednávání postupovalo velmi nadějně. Byly tam známky, že vše směřuje k mírumilovnému konci. Ovšem došlo k situaci, kdy únosce rozdělil rukojmí do dvou skupin a jedna z nich začala utíkat. V ten moment ztratil muž kontrolu nad situací, zpanikařil, začal střílet a tým, který byl na místě, na něj začal střílet zpátky,“ popsal důvod pro policejní zásah odborník na terorismus Adam Dolnik, který policisty v Sydney školil ve vyjednávání s únosci.


Policie upřesnila, že rukojmích bylo celkem 17. Několika zadržovaným se podařilo z kavárny uprchnout už během dne.

Oběťmi jsou 34letý muž a 38letá žena. Oficiálně zatím není potvrzeno, zda se stali obětí střílejícího únosce, či palby policistů. Australská média předtím spekulovala, že zločinec zabil nejméně jednoho ze svých zajatců.

Video Události: Drama v Sydney skončilo smrtí dvou zadržovaných
video

Události: Drama v Sydney skončilo smrtí dvou zadržovaných

Události: Drama v Sydney skončilo smrtí dvou zadržovaných

Horizont ČT24 o útoku v Sydney

Profil: Kdo je útočník ze Sydney?

Brífink policie k osvobození rukojmích

Podívejte se: Útěk rukojmích a policejní zásah proti útočníkovi

Český velvyslanec: Turisté se v Austrálii nemají čeho bát

Únoscem byl 49letý íránský imigrant Man Haron Monis, který je nebo byl stíhán za spoluúčast na vraždě své bývalé manželky a v rámci případu byl propuštěn na kauci. Muž také čelil obvinění z více než 40 sexuálních útoků a byl odsouzen za posílání urážlivých dopisů rodinám padlých australských vojáků.

Sám se muž, který se před soudem objevoval často a jehož případy byly medializovány, označoval za duchovního a před lety se údajně věnoval černé magii. Nakonec se podle všeho přiklonil k islámskému radikalismu a jako „osamělý vlk“ se rozhodl k víceméně improvizovanému činu. Policie potvrdila svou hypotézu, že šlo o ojedinělý incident.

Představitelé australské muslimské komunity zadržování skupiny rukojmích ostře odsoudili. 

„Naše myšlenky a modlitby jsou s rodinami obou zabitých rukojmích, zraněnými i ostatními zadržovanými,“ napsal na Twitteru australský premiér Tony Abbott. Podle Abbotta incident ukázal, že i země „tak svobodná, otevřená a velkorysá“, jakou Austrálie je, může být ohrožena projevy politicky motivovaného násilí. Podle něj ale právě tato obtížná situace prokázala, jak jsou Austrálie a její obyvatelé odolní a připraveni na podobné hrozby reagovat.