Střelba ve Washingtonu: Útočník prý slyšel hlasy

Washington – V budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu střílel v pondělí jen jeden člověk. Útočníkem byl Aaron Alexis, který tam do roku 2011 působil v záloze, oznámila policie. Při incidentu zemřelo 13 lidí včetně útočníka, dalších osm utrpělo zranění. Policisté už mluvili s Alexisovou rodinou i bývalými kolegy a spolubydlícími. Ti uvedli, že si muž často stěžoval na diskriminaci a měl i finanční potíže. Alexis zřejmě také trpěl psychickými problémy, když nemohl spát a slyšel hlasy. V New Yorku prý pomáhal po útocích z 11. září 2001, což ho poznamenalo.

„V této fázi nemáme žádný důkaz, žádnou známku, že tam byl další střelec,“ řekl starosta města Vincent Gray. Zpočátku se hovořilo o tom, že útoku se mohli zúčastnit také dva další střelci. Obětem útoku bylo podle starosty od 46 do 73 let.

Alexis už dřív střílel na veřejnosti

Zastřelený útočník byl identifikován jako 34letý Aaron Alexis, který se na základně staral o počítače. „V roce 2004 Alexis střílel v okolí stavby v Seattlu. Vystřelil na auto jednoho z pracovníků stavby, prostřelil mu pneumatiky a poté vystřelil do vzduchu. Majitel auta se domnívá, že Alexise rozčílilo, že v okolí stavby nešlo zaparkovat,“ poznamenala redaktorka ČT Radka Zítková. Alexis později situaci popisoval tak, že v danou chvíli vůbec nepřemýšlel, měl totiž náhlý záchvat agrese. 

V roce 2010 pak Alexis vystřelil do bytu své sousedky. Údajně ho rozlítilo, že odtamtud přichází moc hluku. Muž byl prý v roce 2011 propuštěn z vojenského námořnictva kvůli nevhodnému chování. V době útoku pracoval ve firmě The Experts, která se podílela na kontraktu pro vojenské námořnictvo. Podle policie měl u sebe tři zbraně včetně brokovnice, nikoli však útočnou pušku AR-15, jak zněly první informace. Puška patřila některému z policistů, zapojených do přestřelky s Alexisem.

Střelec míval podle sousedů návaly vzteku

Útočník vyrůstal v New Yorku a podle agentury AP konvertoval k buddhismu. Byl údajně hluboce věřící a chtěl se stát buddhistickým mnichem. Sousedé ho považovali za neškodného podivína, věčně ukřivděného a občas propadajícího návalům vzteku.

Podle svědků začal Alexis pálit z terasy ve třetím patře na lidi na hlavním prostranství, kde je i prosklená jídelna. Další svědci uvedli, že na ně střílel na chodbě ve druhém patře. „Jen se otočil a začal pálit. Mířil vysoko a netrefil. Nic neříkal. Jakmile jsme si uvědomili, že střílí, snažili jsme se utéci z budovy,“ řekla zaměstnankyně úřadu Terrie Durhamová, která s kolegy narazila na střelce v hale třetího patra. Motiv Alexisova jednání není dosud znám.

Ke střelbě došlo v objektu nazývaném Navy Yard, kde sídlí velitelství systémů válečného námořnictva NAVSEA, které má na starosti koncepci a výrobu amerických vojenských lodí a ponorek. Podle FBI měl Alexis platnou propustku do tohoto objektu.

FBI z bezpečnostních důvodů uzavřela včera ve Washingtonu řadu vládních budov včetně prostor Senátu v budově Kongresu. Během dnešního dne se situace už vrací k normálu. Sály Sněmovny reprezentantů zůstaly otevřené, veřejnost opět mohla na ulice kolem areálu u řeky Anacostia, necelé tři kilometry od Kongresu a asi pět kilometrů od Bílého domu. Ministr obrany Chuck Hagel položil k památníku námořnictva věnec k uctění obětí.

V době útoku pracoval Alexis v softwarové firmě The Experts, plnící zakázku pro vojenské námořnictvo, a měl platnou propustku. Nicméně není jasné, jak dostal do přísně střeženého areálu zbraně. Starosta Vincent Gray vyjádřil ohromení nad tím, že útočník měl bezpečnostní prověření, přestože trpěl psychickými problémy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ozbrojenci v Nigérii zabili 20 lidí, ukradli dobytek a majetek

Při útoku ozbrojenců v centrální části Nigérie zemřelo 20 lidí. Útočníci nejprve přepadli vojenskou hlídku a poté vtrhli do nedaleké vesnice, kde ukradli velké množství dobytka a majetku. Uvedla to podle agentury AFP místní rozvojová organizace Kanam Development Association (KADA).
před 2 hhodinami

Írán je podle Trumpa připraven jednat o příměří, on ale není připraven na dohodu

Írán je ochoten jednat o příměří v současném konfliktu, řekl v telefonickém rozhovoru se zpravodajskou televizí NBC News americký prezident Donald Trump. Dodal ale, že on zatím není připraven dohodu s Íránem uzavřít. Podmínky navrhované Íránem zatím nejsou dost dobré. Jaké konkrétní podmínky by měla případná dohoda splňovat, však neupřesnil.
před 3 hhodinami

V Rakousku útočník s nožem zabil jednu osobu a jednu těžce zranil. Je zadržen

V centru rakouského města Linec v sobotu večer útočník s nožem pobodal dva muže. Jeden z nich krátce po převozu do nemocnice zemřel, druhý utrpěl těžká zranění, podle policie však není v ohrožení života, napsala agentura APA. Policie útočníka krátce po činu zadržela. Motiv zatím není jasný a vyšetřování pokračuje.
před 5 hhodinami

Vzdušný útok zasáhl ambasádu USA v Iráku, píší média

Časně ráno byl v Bagdádu zasažen areál americké ambasády, nad kterým pak byl pozorován oblak černého dýmu, uvedla agentura AFP. Informace se ale rozcházejí ohledně typu úderu. Podle AFP zasáhl jednu z budov dron, podle agentury AP dopadla na přistávací plochu pro helikoptéru raketa. Ambasáda později podle agentur Reuters a AFP vyzvala Američany, aby Irák okamžitě opustili.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Demonstranti na Kubě napadli kancelář komunistické strany, píší agentury

Protivládní demonstranti napadli kancelář komunistické strany v kubánském městě Morón, které leží několik stovek kilometrů od metropole Havany, píší s odvoláním na místní média agentury Reuters a AFP. Demonstrace proti výpadkům v dodávkách proudu a proti nedostatku potravin začala v pátek večer pokojně, ale v sobotu ráno se změnila ve vandalismus, uvedl kubánský server Invasor.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Při ruském útoku na Kyjevskou oblast zemřelo nejméně pět lidí

Pět lidí zemřelo při rozsáhlém ruském nočním vzdušném útoku na Kyjevskou oblast, informoval šéf vojenské správy této oblasti Mykola Kalašnyk, který tak zvýšil původní bilanci. Nejméně dvaadvacet dalších utrpělo zranění. Ukrajinci pak podle ruských úřadů zasáhli rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu Ruska a podle ukrajinské tajné služby také trajekty v Kerčském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoKaždý osmý obyvatel Libanonu musel kvůli válce opustit domov

Libanon čelí vnitřní uprchlické vlně. Kvůli válce, kterou tam minulý týden proti Izraeli rozpoutalo teroristické hnutí Hizballáh, už musel svůj domov opustit každý osmý obyvatel Libanonu. Několik set lidí se nyní tísní i v budově v centru historického města Saida. Nemocnice jsou přeplněné a úřady hovoří o krizi lékařské péče, zjistil zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
před 9 hhodinami

Země dovážející ropu Hormuzem mají zajistit jeho otevření, míní Trump

Země, které dovážejí ropu přes Hormuzský průliv, se musí postarat o otevření této vodní cesty, USA jim pomohou, uvedl americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. Zdůraznil potřebu týmové práce. Teherán se pokouší zablokovat průliv poté, co USA spolu s Izraelem zahájily útoky na Írán.
před 9 hhodinami
Načítání...