Stovky raněných a zatčených zůstaly po prvomájových demonstracích ve Francii

Horizont ČT24: Francii ochromila nová vlna protestů (zdroj: ČT24)

Při prvomájových demonstracích ve Francii bylo v pondělí zraněno 406 policistů a četníků, z toho 259 v Paříži. Kvůli násilnostem policie zadržela 540 lidí, z toho 305 v hlavním městě. Ve vysílání stanice BFM TV to shrnul francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Na straně demonstrantů je 61 zraněných. Odbory na 6. června svolaly další kolo protestů proti důchodové reformě.

Francouzi už více než tři měsíce protestují proti důchodové reformě, svátek práce pro ně byl další příležitostí k vyjádření nespokojenosti. Podle policejních údajů z úterního rána v pondělí demonstrovalo ve Francii 800 tisíc lidí, což o zhruba čtvrtinu překonalo původní policejní odhady. Pořádající odbory hovořily o 2,3 milionu účastníků. Zejména v Lyonu, Paříži a Nantes průvody provázely násilnosti vyvolané skupinami maskovaných radikálů.

Jeden policista skončil s popáleninami na obličeji v nemocnici, není v ohrožení života, uvedl ministr. Muže poranil Molotovův koktejl, který na něj hodil jeden z demonstrantů. Darmanin slíbil tento i další případy vyšetřit. Policie k tomu podle něj použije i záběry z konfrontací, které natáčela i za pomoci dronů. 

Osmadvacetiletý policista měl ohnivzdornou uniformu, ale na rukou a obličeji má popáleniny druhého stupně. Pachatele policie zatím nezadržela, ale pařížská policejní prefektura případ vyšetřuje jako pokus o vraždu veřejného činitele, píše Le Figaro s odvoláním na policejní zdroje.

Podle pařížského policejního prefekta Laurenta Nuñeze skončilo v nemocnici 31 tamních strážců zákona. Tři jsou ve velmi vážném stavu, ale mimo ohrožení života. Násilnosti radikálních účastníků pochodů zásadně převýšily úroveň nepokojů během posledních dvanácti demonstrací, upozornil Nuñez.

Ministr vnitra Darmanin také kritizoval, že lídr radikálně levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon útoky na policisty neodsoudil. Levice často podporuje odbory, které demonstrace svolaly. „Ti, kteří útočí na policisty, ve velké většině nemají s reformou nic společného. Jsou to skupiny z předměstí, představitelé ultralevicových organizací, kteří přicházejí v závěru demonstrací vybaveni na boj s policisty,“ popsal zpravodaj ČT z Paříže Jan Šmíd.

Odbory plánují další vlnu protestů, včetně středečních akcí v centru Paříže. Ústavní rada se má totiž vyjádřit k druhému návrhu opozice, která požaduje uspořádání referenda o reformě. První návrh rada 14. dubna odmítla.