Stávka v amerických přístavech může výrazně narušit obchod

Ve Spojených státech vstoupily do časově neomezené stávky desítky tisíc zaměstnanců 36 přístavů. Hrozí výrazné narušení obchodu a ekonomiky před prezidentskými volbami a rušnou sezonou vánočních nákupů. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Je to podle něj první takové zastavení provozu za posledních téměř 50 let.

Stávkují členové Mezinárodní asociace lodních dopravců (ILA) na východním pobřeží a pobřeží Mexického zálivu. Zastavili kontejnerovou dopravu od amerického státu Maine až po Texas. Od stávky je neodradila ani nová nabídka zaměstnavatelů, kteří jim navrhli zvýšení mezd o téměř 50 procent, ani naléhání Bílého domu.

Prezident Joe Biden má pravomoc přerušit stávku na 80 dní kvůli dalšímu vyjednávání. Bílý dům ale uvedl, že se k tomuto kroku nechystá. Podle agentury Reuters předpokládá, že dopad stávek na spotřebitele bude omezený. Šéf Bílého domu i viceprezidentka Kamala Harrisová sdělili, že situaci bedlivě sledují.

„Prezident pověřil svůj tým, aby oběma stranám napřímo sdělil, že je potřeba, aby zasedly k jednacímu stolu a jednaly v dobré víře – férově a rychle,“ sdělil Bílý dům. Prezident Biden podle něj také nařídil své pracovní skupině určené k problematice narušených dodavatelských řetězců, aby se scházela každý den a připravovala se na řešení možných potíží.

Možné dopady na mezinárodní obchod

Přes přístavy na východním pobřeží prochází přibližně polovina kontejnerové přepravy zahraničního obchodu USA. Stávka desítek tisíc členů odborů ILA by se proto mohla projevit poměrně rychle a stát několik set milionů dolarů denně, píše agentura DPA.

Členové ILA nakládají a vykládají lodě a jsou zodpovědní za údržbu přístavní techniky. Jejich odborový svaz poukazuje na miliardové zisky v kontejnerové dopravě. Podle webu deníku The Wall Street Journal požadoval při vyjednávání zvýšení příjmů o 77 procent během čtyř let. Zaměstnanci také chtějí zavedení ochranných opatření proti automatizaci, která by mohla vést ke ztrátě pracovních míst.

Přepravní společnosti vydělaly za pandemie covidu-19 díky růstu cen miliardy, řekl agentuře AP vedoucí asociace ILA ve filadelfském přístavu Boise Butler. „Teď chceme, aby nám to vrátily. A ony to vrátí,“ uvedl. Odbory budou podle něj stávkovat tak dlouho, jak bude potřeba. Cílem je dosáhnout spravedlivé dohody. Podle Butlera mají odbory na přepravní firmy páky, jak jí docílit.

Načítání...