Štáb České televize natáčel sibiřské lesy, které lehly popelem

Události: Shořelé sibiřské lesy (zdroj: ČT24)

Ruští hasiči stále bojují s rozsáhlými požáry na Sibiři. Rozloha, kde živel řádil, se zmenšila trojnásobně, přesto je v plamenech stále ještě milion hektarů, tedy území odpovídající asi osmině rozlohy Česka. Plameny často řádí v neobydlených a nepřístupných oblastech. Se skupinou hasičů se na jedno takové místo dostal i zpravodaj ČT v Rusku Miroslav Karas se štábem.

Jen v Irkutské oblasti, desetkrát větší, než je Česko, bylo letos zatím více než tisíc požárů na celkové ploše přes milion hektarů. Současnou krizi řeší centrum ochrany lesů, kde nepřetržitě sbírají data. „Družice zaznamená zvýšenou teplotu a posílá informaci přímo do mapového systému,“ vysvětluje náčelník irkutské letecké lesní ochrany Anatolij Sučkov.

Situaci navíc monitorují i letadla a vrtulníky. Požárů je už teď desetkrát méně než na konci července, kdy jich hořelo nejvíc. „Většinu požárů jsme lokalizovali a teď je dohašujeme,“ popisuje vedoucí operačního centra ve městě Usť Kut Alexandr Gorbunov.

Stále však v Irkutské oblasti hoří sto tisíc hektarů lesů. Stačil zásah bleskem a v suchém porostu se oheň šířil velmi rychle. Na vině ale mohou být i lidé.

Satelitní záběry požárů v Rusku od 26. června do 20. srpna 2019 den po dni. Kouř je tmavší než mraky (zdroj: NASA)

Nutnost dohasit i drobné doutnání

Požáry jsou v nedostupných oblastech sibiřské tajgy. Dostat se k nim je možné pouze vrtulníkem. V lesích kolem řeky Leny jsou zpustošená místa shora dobře vidět. Na jednom z nich pracují už patnáct dnů tři desítky mužů. Nejdřív uhasili část požáru svržením vody z letadel a vrtulníků, teď už jen brání dalšímu šíření ohně.

I v uhašeném lese je totiž vidět hodně doutnajících míst, která je potřeba definitivně zlikvidovat. Zetlelé jehličí a klestí umožňují ohni přežít. Lehký dým se může změnit v plaménky. Proto hasiči rýči a lopatami vytvářejí v lesním podloží příkop. Kontrolují i ohořelé kmeny. „Ještě včera tu všechno hořelo a stoupal dým. Prokopali jsme to a dnes ráno to vychladlo,“ popisuje svou práci hasič Dmitrij Michajlov. On i jeho kolegové zůstanou na místě ještě minimálně deset dnů.

Denně se podaří na Sibiři zlikvidovat zhruba čtyřicet lesních požárů. Zůstává jich ještě asi sto čtyřicet. Plameny podle meteorologů definitivně uhasí příchod dešťů na konci srpna.