Spojené státy si připomínají konec otroctví. Poprvé jako státní svátek

3 minuty
Události: Juneteenth poprvé jako federální svátek
Zdroj: ČT24

Spojené státy v sobotu slaví svátek Juneteenth. Pochody, koncerty a demonstrace připomínají osvobození otroků v Texasu v roce 1865. Prezident Abraham Lincoln sice otroctví zrušil o tři roky dříve, mnohé jižanské sáty ale rozhodnutí neuznaly. Afroameričané svátek často vnímají i jako možnost poukázat na rasismus a sociální nespravedlnost, které podle nich neskončily.

Juneteenth připomíná příjezd generála Unie Gordona Grangera do Galvestonu. S sebou Granger vezl zprávu o osvobození otroků.

V Atlantě, jež někdy bývá nazývána kolébkou hnutí za občanská práva, se například tento den oslavuje už mnoho let. Podle místních aktivistů tam proto letošní uznání data jako státního svátku rezonovalo zvlášť silně.

„Zatímco slavíme, musíme pamatovat na to, že za svá práva musíme bojovat – u volebních uren i ve školách. A musíme povstat, od města k městu, napříč celou zemí,“ řekl agentuře Reuters Richard Rose, prezident tamní pobočky asociace bojující za práva nebělošského obyvatelstva NAACP.

Juneteenth je oslavou afroamerické kultury a pro mnohé také velké zadostiučinění. Pro černošského aktivistu Justina Yaddiyu Johnsona je den znamením postupného zrovnoprávnění všech Američanů. „Je důležité mít konkrétní okamžik, který si připomínáme. Také je to příležitost využít energii nahromaděnou v posledních letech a přitáhnout k svátku Juneteenth obrovskou pozornost,“ líčí.

Dvanáctý a nejmladší

Juneteenth je dvanáctým federálním svátkem, který si připomínají celé Spojené státy, zároveň je také nejmladším. Politici ho prosadili teprve před několika desítkami hodin – v úterý jej jednomyslně schválil Senát, ve středu pro něj hlasovali kongresmani ve Sněmovně reprezentantů, ve čtvrtek ho podepsal prezident Joe Biden a v pátek už se mohlo začít slavit.

Nikoliv všichni jsou ale spokojeni. Například Jersey má za to, že by oficiální oslavy měly být pouhým začátkem vyrovnání se s minulostí. „Máme pochopení pro naše židovské bratry, kteří dostali finanční odškodnění za své ztráty. My jsme tady šest století a dostali jsme svátek. Chceme těch čtyřicet akrů půdy a mulu, jak nám slíbili,“ komentuje obyvatel Washingtonu.

Oslavy nového svátku Juneteenth v New Yorku
Zdroj: Eduardo Munoz/Reuters

Reparace

O zemědělské půdě a zvířatech, díky kterým by osvobození otroci mohli začít budovat farmy a začlenit se do společnosti, mluvili politici během občanské války. Naprostá většina se ale kompenzací nedočkala. V Kongresu už dvaatřicet let leží návrh na vytvoření komise, která by zhodnotila nároky na reparace pro potomky otroků. Současná vláda naznačuje, že ho schválí.

„Všichni Američané mohou pocítit význam tohoto dne. Poučit se z naší historie a oslavit pokrok a zápasy, které jsme absolvovali na dlouhé cestě. Ale zároveň si uvědomit i velkou vzdálenost, kterou máme ještě před sebou,“ okomentoval Juneteenth Biden.

Aktivisté upozorňují, že bohatství v zemi je rozděleno nerovnoměrně a černošské komunity spolu s těmi hispánskými často patří patří mezi ty úplně nejchudší. Běloši tvoří šedesát procent americké populace a drží čtyřiaosmdesát procent bohatství. Černoši naproti tomu mají v rukou pouhá čtyři procenta, i když v populaci jich je přes třináct procent.

Ještě větší nepoměr panuje u Hispánců. Ti tvoří bezmála pětinu populace Spojených států, jejich podíl na bohatství ale dosahuje pouhých dvou a půl procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 5 mminutami

Zelenskyj vyšle do Istanbulu delegaci jednat s Rusy

Kyjev vyšle do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem. Po jednání s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní. Zelenskyj dříve uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace a že působí „jako ozdoba“. Ukrajinci mají podle něj za úkol jednat o příměří. Šéf ruské delegace Vladimir Medinskij sdělil, že cílem Moskvy je dosáhnout dlouhodobého míru odstraněním základních příčin konfliktu.
06:21Aktualizovánopřed 41 mminutami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 3 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celém Pásmu Gazy od začátku dne stoupl na sto tři. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit.
10:27Aktualizovánopřed 5 hhodinami

USA ruší omezení vývozu čipů pro AI

Spojené státy ustoupily od pravidel, která omezovala vývoz vyspělých čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI), píše server listu The Wall Street Journal (WSJ). Pravidla, která by dopadla i na Českou republiku, vypracovala ještě administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena. Začít platit měla od čtvrtka.
před 6 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 6 hhodinami
Načítání...