Spojené státy propustily 15 zajatců z Guantánama

Spojené státy propustily patnáct zajatců ze základny Guantánamo a přepravily je do Spojených arabských emirátů. Oznámila to agentura AP s odvoláním na americké vládní zdroje. Podle ní to je největší skupina vězňů, která byla z Guantánama jednorázově propuštěna od roku 2009, kdy převzal prezidentský úřad Barack Obama.

Věznici, v níž USA zadržují osoby podezřelé z terorismu, opustilo dvanáct Jemenců a tři Afghánci. Úřady neupřesnily, jak dlouho byli na Guantánamu drženi, ani to, zda proti nim USA  za dobu jejich věznění vznesly konkrétní obvinění.

Na základně nyní zůstává 61 zajatců. Obama přitom chce věznici uzavřít ještě předtím, než v lednu odejde z funkce. Zrušení zařízení na Guantánamu slíbil už po vstupu do Bílého domu, tehdy předpokládal, že se mu to podaří do roka. Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump naopak uvedl, že v případě svého zvolení ponechá věznici otevřenou. 

Trump chce jako prezident zaplnit Guantánamo (zdroj: ČT24)

Věznice byla zřízena před čtrnácti lety pro osoby zajaté v zahraničí po teroristických útocích na USA z 11. září 2001. Podle amerických úřadů má být většina vězňů v příštích týdnech a měsících odvezena, necelé tři desítky z nich do jiných zemí. Zůstane pouze skupina mužů obviněných nebo usvědčených z válečných zločinů nebo považovaných za příliš nebezpečné na to, aby byli propuštěni.

V určitou dobu bylo na Guantánamu až 680 vězňů; když Obama nastoupil do funkce, bylo jich tam stále 242.